Spojené kráľovstvo sa nachádza v novej studenej vojne, uviedol bývalý zástupca Spojeného kráľovstva pri NATO.

„Je nepopierateľné, že sa nachádzame vo verzii studenej vojny 21. storočia - malé „c" malé „w," povedal Adam Thomson pre Sky News.

„Dynamika je veľmi dobre známa každému, kto zažil studenú vojnu v 20. storočí, a obávam sa, že táto dynamika bude hnacou silou rastúcich výdavkov na obranu," dodal.

Lavrov pritvrdil

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok vyhlásil, že v súvislosti s inváziou Kremľa na Ukrajinu sa medzi Moskvou a Západom spúšťa nová železná opona, informuje portál The Moscow Times.

„Tento proces sa už začal," povedal. Lavrov tiež vyhlásil, že vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou už neexistujú.

„Európska únia zničila vzťahy, ktoré sa medzi nami a EÚ budovali celé desaťročia," tvrdí minister zahraničných vecí a dodal, že Moskva je stále otvorená rokovaniam.

„Môžem len povedať, že odteraz nebudeme dôverovať ani Američanom, ani EÚ. Urobíme všetko potrebné, aby sme na nich neboli závislí v kritických sektoroch," uviedol Lavrov.

Moskva začala 24. februára plnohodnotnú vojnu na Ukrajine, čo vyvolalo prísne hospodárske a diplomatické sankcie zo strany Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a EÚ voči ruským štátnym inštitúciám, spoločnostiam a viacerým ruským predstaviteľom a podnikateľom.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ruský vojak v ukrajinskom meste Enerhodar 1. mája 2022.
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine je v kritickom bode, krajina môže zažiť novú realitu, tvrdí Richard Dannatt