• Národná banka Slovenska zvýšila odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku na 2,3 %. Urobila tak v rámci aktualizácie svojej decembrovej prognózy, kedy ešte očakávala rast na úrovni 2,2 %. Následne by sa mal rast v roku 2015 podľa centrálnej banky zrýchliť, pričom budúcoročný odhad rastu upravila z pôvodných 3,1 % na 3,3 %.

 • Na financovanie projektov v rámci Operačného programu Doprava (OPD) pre roky 2007 až 2013 má byť v tomto roku vyčerpaných spolu 952 miliónov eur. Zo zdrojov Európskej únie (EÚ) by malo byť použitých 809,25 milióna eur a spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu má dosiahnuť 142,81 milióna eur. Ministerstvo dopravy to predpokladá na základe Akčného plánu čerpania na tento rok. Peniaze z eurofondov pre súčasné programové obdobie je možné dočerpať do konca roku 2015. Najviac európskych peňazí v roku 2014 by malo ísť cez OPD na pokračujúcu výstavbu diaľnice D1 Jánovce - Jablonov, a to 66,55 milióna eur. Na stavbu D3 Svrčinovec - Skalité sa má zo zdrojov EÚ použiť 51,78 milióna, na stavbu rýchlostnej cesty R2 Pstruša - Kriváň 48,98 milióna a na modernizáciu železničného traťového úseku Trenčianska Teplá - Beluša 30,16 milióna eur.

 • Globálny predaj smartfónov dosiahol v minulom roku prvýkrát hranicu 1 miliardy kusov. V porovnaní s rokom 2012 sa tak dodávky inteligentných telefónov zvýšili o 38,4 %. Podľa údajov analytickej spoločnosti International Data Corporation (IDC) sa dodávky smartfónov v minulom roku zvýšili na 1,004 miliardy kusov. Na celkovom predaji mobilných telefónov sa tak podieľali 55,1 %, pričom v roku 2012 to bolo mierne viac než dve pätiny.

 • Juhokórejská spoločnosť Samsung zaznamenala v minulom štvrťroku rekord v počte predaných smartfónov, keď predala 86 miliónov týchto zariadení. Spoločnosť Apple predala v tomto období 51 miliónov smartfónov iPhone. V záverečnom štvrťroku minulého roka dosiahol trhový podiel Samsungu na globálnom trhu so smartfónmi úroveň 29,6 %, trhový podiel amerického konkurenta Apple dosiahol 17,6 %. Na tretie a štvrté miesto rebríčka sa prepracovali spoločnosti Huawei Technologies a Lenovo Group.

  Smartfóny kam oko dovidí, Samsung i Apple si mädlia ruky

  Zdroj: SITA • Rekordný predaj smartfónov iPhone pomohol spoločnosti Apple v štvrtom štvrťroku minulého kalendárneho roka k rekordným príjmom vo výške 57,6 miliardy dolárov Zisk  spoločnosti v tomto období dosiahol 13,1 miliardy . Výška zisku sa tak medziročne nezmenila. Firma Apple predala v štvrtom štvrťroku rekordných 51 miliónov prístrojov iPhone. Kvartálny rekord zaznamenala spoločnosť aj pri predaji tabletov iPad. Tých predala 26 miliónov kusov. Okrem toho americký technologický gigant predal 4,8 milióna počítačov.

 • Guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer nepredpokladá, že záťažové testy Európskej centrálnej banky prinesú nejaké prekvapenia. Banky totiž vynaložili veľa úsilia na to, aby posilnili svoje financie. "Vzhľadom na vynaložené úsilie nie je dôvod, aby sme odhalili vážne problémy,“ povedal. Podľa jeho slov banky počas uplynulých rokov a mesiacov výrazne posilnili svoj kapitál, svoju odolnosť a upravili svoje súvahy. Európska centrálna banka v minulom roku oznámila, že komplexne preverí majetok popredných bánk v eurozóne a ich schopnosť odolávať krízovým situáciám.

 • Deficit verejných financií Španielska bol v období januára až novembra na úrovni 5,44 % HDP. Ide tak o nárast v porovnaní s úrovňou 4,87 % HDP ku koncu októbra. Vláda očakáva za celý rok schodok rozpočtu vrátane miestnych samospráv, ktoré by mali ukončiť rok s vyrovnaným hospodárením, na úrovni 6,5 % HDP.

 • Nemecký priemyselný konglomerát Siemens dosiahol vo svojom prvom účtovnom kvartáli 15-percentný nárast jadrového zisku. Prevádzkový zisk v štyroch hlavných segmentoch podnikania sa za tri mesiace do konca decembra zvýšil na 1,79 miliardy eur z 1,56 miliardy v rovnakom období predchádzajúceho účtovného roka. Koncern pokračoval v programe znižovania nákladov s cieľom ušetriť celkovo 6 miliárd eur.

 • Švédska spoločnosť IKEA, ktorá je najväčším výrobcom nábytku na svete, vykázala za minulý rok rekordný zisk. Zároveň informovala, že pozoruje náznaky, že spotrebiteľské výdavky za začínajú na mnohých jej trhoch zotavovať. Z údajov zverejnených v utorok vyplýva, že čistý zisk firmy počas jej fiškálneho roka končiaceho sa v závere augusta vzrástol o 3,1 % na 3,3 miliardy eur.

 • Holandská spoločnosť Philips, vyrábajúca zdravotnícku techniku, svietidlá a spotrebnú elektroniku, evidovala lepší, než očakávaný zisk. Zároveň varuje pred náročným rokom, pričom ako dôvod uvádza slabé objednávky počas posledných troch rokov. Firma informovala, že jej zisk pred úrokmi, zdanením a amortizáciou (EBITA) bol v štvrtom kvartáli v sume 884 miliónov eur a čistý zisk v sume 412 miliónov eur. Tržby takmer stagnovali na úrovni 6,799 miliardy eur. Firma informovala, že za celý rok splnila svoje finančné ciele.

 • Druhá najväčšia americká automobilka Ford Motor v štvrtom kvartáli dosiahla vyšší zisk, ako sa očakávalo. Čistý zisk firmy v záverečnom štvrťroku 2013 medziročne stúpol na sumu 3 miliardy dolárov, čiže 74 centov na akciu z úrovne 1,6 miliardy, čiže 40 centov na akciu . Bez jednorazových položiek bol zisk 31 centov na akciu, čiže o 3 centy viac, ako predpovedali analytici oslovení agentúrou Reuters. Tržby firmy vzrástli o 4 % na 37,6 miliardy dolárov.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.