Dôležité je zistiť, ako pritiahnuť obyvateľov, aby sa zapojili do rozvoja a podieľali na inováciách. Problém Slovenska ako krajiny je v tom, že má roztrieštenú samosprávu. Skoro tritisíc obcí a miest hovorí za všetko. Navyše z tohto počtu je až 96 percent dedín. Tie na rozdiel od miest zatiaľ o smart technológiach len počúvajú a čítajú.

Viac ako polovica starostov podľa prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) vie, čo predstavuje koncept smart a 75 percent z nich tvrdí, že smart riešenia majú prínos pre modernizáciu samosprávy. 

Prax je ďaleko od reality. Namiesto solárnych panelov starostovia riešia skôr neexistujúcu kanalizáciu či vodovod, a nie solárne smart lavičky alebo obecnú wi-fi sieť. Aj preto je spolupráca medzi obcami dôležitá. Bez nej malé obce nebudú mať finančné ani ľudské zdroje na zavádzanie technologických noviniek, ktoré môžu pomôcť kvalite života ich obyvateľov.

„Ukazuje sa, že smart nie sú len technológie, ale schopnosť spolupracovať napríklad pri zakladaní centier zdieľaných služieb. Tam by mali vedieť dotiahnuť odborníkov, ktorí sa v danej problematike vyznajú. Nemusí každá obec platiť právnika či ekonóma,“ vysvetľuje Michal Kaliňák, hovorca ZMOS-u.

Kvalitní ľudia by mohli pripraviť lepšie projekty na čerpanie eurofondov či smart riešenia. Ak tie budú úspešné, tak starostovia presvedčia občanov, aby tam ostali žiť a neodchádzali do veľkých miest.

Informácie aj financie

Problém starostov je, že často ani nevedia, kde hľadať informácie o smart riešeniach pre ich obce. V tomto by im mohol pomôcť štát. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v tomto roku spustil web, kde starostovia nájdu všetky informácie o koncepte smart.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa