Dennou súčasťou Národnej rady sú okrem poslancov aj ich asistenti. Ako informujú Hospodárske noviny (HN), tieto šedé eminencie zohrávajú dôležitú úlohu pri pracovnej náplni nami volených zástupcov. Štát je pri ich odmeňovaní štedrý.

Benefity poslaneckého asistenta

Informácie zo zákulisia, slušný plat, ale aj prístup do budovy Národnej rady SR sú benefity, ktoré sú lákadlom pozície poslaneckého asistenta.

„Keď som kedysi praxoval v Berlíne v nemeckom parlamente ako asistent poslanca, k mojim bežným povinnostiam patrilo vybaviť poštu, rešeršovať, pripravovať podklady k prejavom, spracovať niektoré zložitejšie témy. Viem si predstaviť, že podobné úlohy môžu mať aj asistenti slovenských poslancov,“ povedal pre HN politológ Radoslav Štefančík.

Petr Fiala
Neprehliadnite

Petr Fiala – nový český premiér, zjednotiteľ a profesor

Ako ďalej dodal, zákonodarcovia udržiavajú kontakt so svojimi voličmi prostredníctvom sociálnych sietí. „Sme živnostníci a naozaj mi to nepríde ako závislá práca v mene poslanca a podľa jeho pokynov. Záleží to aj dosť od profesijného zamestnania,“ vysvetlí asistentka Jána Benčíka, politika strany Za ľudí, uvádzajú HN.

Poberajú tisícové platy

O platoch asistentov sa často nehovorí, aj keď sú štátnymi zamestnancami. Poslanci môžu mať až troch asistentov, pričom každá kancelária má mesačne pridelenú rovnakú sumu peňazí na ich zabezpečenie. Aktuálne podľa HN predstavuje 2,7- násobok priemernej mzdy, čo je v prepočte 3 060 eur.

Na snímke viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová počas protestného zhromaždenia KOZ SR na podporu kolektívneho vyjednávania vo verejnej a štátnej službe a na podporu zvyšovania miezd, platov a životnej úrovne 2021 pred Úradom Vlády SR na Námestí slobody v Bratislave 27. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Štát predložil ponuku odborom pri štátnych zamestnancoch, dohoda nepadla

Asistent teda poberá rovnaký plat, ako jeho šéf. Rozdiel je iba v nezdanenom paušále v sume 2 040 alebo 2 380 eur, ktorý si poslanec pripisuje podľa toho, v akom regióne žije.

„To som ani nevedel. Myslel som si, že majú plat podobný platu bežného slovenského učiteľa, zdravotnej sestry alebo asistenta zdravotne postihnutých detí. Ani netuším, prečo je ich práca ohodnotená viac, ako tie tri spomenuté povolania,“ kritizoval mesačnú odmenu asistentov politológ Štefančík.

Na snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita, Jana Bittó Cigániková.
Neprehliadnite

J. B. Cigániková: Zmyslom mojej práce je zabraňovať elementárnym hlúpostiam

Podľa HN až pätina poslancov zamestnáva iba jedného asistenta, ten teda dostáva celý mesačný rozpočet. Takto štedrí sú napríklad Janka Cigániková či Ľubomír Vážny. Tri tisícky idú aj asistentovi Borisa Kollára, Ľuboša Blahu, Jany Žitňanskej aj Gábora Grendela.

 

Pracujú aj za jedno euro

„Ak má nejaké miesto voľné a niekto má záujem, tak sa môžu dohodnúť na jednom eure, čo nie je reálna mzda, ale výhoda pre asistenta, že má prístup do Národnej rady, do knižnice, k dispozícii kanceláriu. My sme tak nechali nášho asistenta, ktorý bol predtým na normálny 'úväzok' na prechodné obdobie a vzali nového,“ vysvetlila Henčeková pre spravodajský web.

Brífing Slovenskej komory učiteľov - odovzdanie vecného daru vláde SR
Neprehliadnite

Učitelia sa pýtajú na predvolebné sľuby o zvyšovaní platov, ministerstvo školstva ich podporuje

Ako ďalej denník informuje, až dvoch „jednoeurových“ asistentov zamestnáva napríklad Matovičov poslanec Gyorgi Gyimesi, donedávna aj Romana Tabák a Mária Šofranko.

Robert Fico
Neprehliadnite

Fico využíva tlak prezidentky na vládu. Čaputovú chce dotlačiť, aby vyzvala Hegera na demisiu