Podvečer v Bratislave tisícky ľudí opäť pochodovali za slušné Slovensko. Protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala občianska iniciatíva Za slušné Slovensko sa začalo o 17:00 pred Úradom vlády, odkiaľ sa dav presunul na Námestie SNP.

Organizátori uviedli ako hlavné dôvody zvolania ďalšieho zhromaždenia nesplnenie ich základných požiadaviek, ktorými sú vyšetrenie vrážd investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a prijatie zásadných opatrení pre navrátenie dôvery občanov v štátne inštitúcie.

Na pódiu počas podujatia vystúpila napríklad herečka Petra Polnišová, ktorá prečítala list od sestry zavraždenej Martiny Kušnírovej, Márie, herec Martin Huba či novinárka týždenníka Trend Xénia Makarová, ktorá pripomenula aj iné kauzy.

Podujatie otvorili organizátori, Juraj Šeliga a Karolína Farská, ktorí hovorili o neschopnosti vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) v zásadných otázkach. Spomenuli nefungujúce zdravotníctvo, súdnictvo či školstvo, kde sú podľa nich stále značné nedostatky. Odhadovaný počet účastníkov dosiahol podľa prítomných príslušníkov Policajného zboru tisíce ľudí.

„Sme tu preto, že vláda Petra Pellegriniho stále nie je schopná priniesť zmeny a prinavrátiť tak opätovne dôveru ľudí v právny štát. Absolútnym príkladom je nominácia novej ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), ktorá je predĺženou rukou bývalého vedenia a Roberta Kaliňáka (Smer-SD),“ povedal na úvod jeden z organizátorov Juraj Šeliga.

„Rovnako tak nominovanie nového policajného prezidenta Milana Lučanského. Je nutné pripomenúť, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stále nie sú vyšetrené. Práve naopak, opakovane sa vynárajú nové a nové kauzy či pochybenia. Prokurátora Vasiľa Špirka vedia potrestať do niekoľkých dní, ale ex-ministrov, ktorých elitný prokurátor vyšetroval, si polícia ani len nepredvolá na výsluch,“ doplnil J. Šeliga.

„Premiér Peter Pellegrini sa môže hanbiť, tvári sa ako veľký poľnohospodár, ktorý sadí zemiaky, ale keď tí naozajstní poľnohospodári prídu do Bratislavy, ani sa s nimi nestretne,“ povedal organizátor Juraj Šeliga. Premiér povedal, že sa s nimi stretne až v júli a nie v Bratislave, ale na východe. Ignoruje ich podľa Šeligu aj ministerka pôdohospodárstva, ktorá ich takisto neprijala. „Politici sa tvária, že sa nič nedeje, ale deje sa. Vidíte tie traktory, ony sú toho dôkazom,“ povedal J. Šeliga.

Za slušné Slovensko: Premiér sa môže hanbiť

Zdroj: SITA

Karolína Farská poukázala na farmárov, ktorí podľa jej slov neprišli do hlavného mesta na poľnohospodárskych strojoch pre nič, za nič. „Pán Pellegrini sa tvári ako roľník, ktorý sadí zemiaky a keď potom prídu tí skutoční poľnohospodári z východu Slovenska, nemá ani tú odvahu, aby sa s nimi stretol. Ale v našej krajine nie je problém iba v poľnohospodárstve, môžeme sa pozrieť na problémy v zdravotníctve, kde si ľudia musia so sebou do nemocnice priniesť vlastné hygienické potreby, alebo na rezort školstva, kde dlhé roky učiteľov vládni predstavitelia ignorujú a prehliadajú. My nikam neodchádzame, vydržíme, pretože chcem žiť v slušnej a spravodlivej krajine,“ povedala K. Farská.

Davu dominovali transparenty s heslami ako napríklad, „vydržíme“, „študenti sa nevzdajú“ či „stačilo“. K pochodu a organizátorom sa pridala aj ďalšia iniciatíva Hnevám sa, ktorej predstavitelia zbierali podpisy na uskutočnenie referenda o predčasných parlamentných voľbách a rovnako tak iniciatíva s názvom „RTVS vám nepatrí“.

Po úvodných slovách organizátorov vystúpila herečka Petra Polnišová, ktorá prečítala list od Márie Kušnírovej, sestry zavraždenej Martiny. „Niektorí ľudia nechápu, prečo to robíme, prečo nesedíme doma a netrúchlime. My trúchlime stále a navždy budeme,“ zacitovala z listu P. Polnišová.

Za slušné Slovensko: Premiér sa môže hanbiť

Zdroj: SITA

Po nej vystúpila novinárka Xénia Makarová, ktorá pripomenula kauzu resocializačného centra Čistý deň. „Dobre si pamätám, koľko trvalo ministerstvu, aby odobrala zariadeniu akreditáciu. Podľa platnej legislatívy by toto centrum nemalo poskytovať žiadne služby, ani prijímať nových klientov. Moja kolegyňa aj napriek tomu zistila, že centrum Čistý deň toto nariadenie nedodržiava a aj naďalej vykonáva svoju činnosť. Keď sa pýtala riaditeľa, hrubo ju odbil, že to nie je jej starosť. Čo je však smutné, je to, že takýchto a obdobných prípadov zlyhania štátu evidujeme desiatky a pribúdajú stále nové a nové,“ povedala X. Makarová.

Pridal sa aj herec Martin Huba, ktorý chcel použiť aj tvrdšie slová, ale ako sám povedal, chce aby bolo Slovensko slušná krajina. „Tí farmári na traktoroch sem neprišli preto, že majú nadbytok nafty. Oni pocítili veľkú bezmocnosť voči mafii štátu, lebo im bola kradnutá ich vlastná zem,“ povedal M. Huba.

Na pódium prišli aj poľnohospodári z celého Slovenska, ktorí protestne dorazili do Bratislavy ešte 19. júna podvečer. Farmári poďakovali ľudom za podporu a prisľúbili, že prídu do hlavného mesta opäť, ak politickí predstavitelia nezačnú konať.

Zástupcovia farmárov pri svojom odchode pristavili aj traktor, z ktorého si ľudia mohli zobrať domácu zeleninu. Na záver vystúpil aj politický komentátor týždenníka Trend Marián Leško, ktorý citoval v súvislosti s farmármi z vyjadrení generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. „Štát namiesto toho, aby malých farmárov chránil a pomáhal im, prispieval roky k ich likvidácii. Kto dnes ide tvrdiť, že o tom nevedel, je klamár a systém, ktorý v súčasnosti panuje v agrorezorte, je chorý a to je ešte veľmi slabé slovo. Ak máme požiadavky na vládu Petra Pellegriniho, tak nie preto, že je premiérom práve on, ale preto, že máme očakávania od každej jednej vlády,“ povedal M. Leško.

Nasledovala štátna hymna a organizátori protest oficiálne ukončili. Dav sa z Námestia SNP rozišiel v pokojnej atmosfére. Pochody sa konali už po ôsmykrát, na najväčšie z nich vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí.