Slovinsko spúšťa systém elektronických diaľničných známok, ktoré majú nahradiť doterajšie nalepovacie vinety. Ceny aj typy diaľničných kupónov zostávajú bez zmeny, informovala agentúra STA. Trasu cez Slovinsko využíva aj mnoho slovenských motoristov pri ceste na dovolenku do Chorvátska.

Nákup elektronickej diaľničnej známky bude možný po zadaní e-mailu a registračnej značky auta do aplikácie na webe slovinskej diaľničnej spoločnosti DARS. Bude ju možné kúpiť až mesiac pred začiatkom platnosti.

O rok skončí platnosť nálepiek

Ročné a polročné elektronické známky sa v Slovinsku predávajú od začiatku decembra, mesačné a týždenné budú nasledovať 1. februára 2022. Ku koncu januára 2022 skončí platnosť všetkých typov nalepovacích známok.

Skontrolujú vás kamery

Ročná známka pre osobný automobil stojí 110 eur, mesačná 30 eur a týždenný 15 eur. Kontrolu bude odteraz vykonávať kamerový systém a v prípade pristihnutia pri diaľničnej jazde bez známky hrozí rovnako ako doteraz pokuta 300 eur.

Systém na úhradu elektronických diaľničných známok v Slovinsku vybudovala slovenská spoločnosť SkyToll, ktorá prevádzkuje mýtny systém na Slovensku a v konzorciu s firmou CzechToll prevádzkuje aj mýtny systém v Českej republike.

Na snimke system elektronickych dialnicnych znamok pre osobne motorove vozidla na slovenskych dialniciach.
Neprehliadnite

Pokutovať za delikty typu neuhradená diaľničná známka alebo diaľničné mýto bude jednoduchšie