Prvý slovenský superpočítač Aurel pomáha v boji s celosvetovou pandémiou spôsobenou novým koronavírusom. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko poskytuje Aurela na pomoc pri projekte A-SPIKE, ktorý realizuje Centrum experimentálnej medicíny SAV.

Pavol Čekan.
Neprehliadnite

Štát zaregistroval test na nový koronavírus. Vyvinuli ho slovenskí vedci

„Pandemické šírenie ochorenia spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 vytvorilo výzvy pre vedeckých pracovníkov z rôznych vedeckých odvetví a štruktúra spike glykoproteínu je jednou z nich. Tento proteín zabezpečuje vniknutie vírusu do buniek potenciálneho hostiteľa,“ uviedla vedúca projektu Magdaléna Májeková z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV.

Na snímke sériová výroba prenosného alternatívneho pľúcneho ventilátora Q -vent, ktorý vyvinuli a skonštruovali mladí slovenskí vedci bratia Samuel Furka (vľavo) a Daniel Furka (v strede), doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK). Q-vent je schopný zabezpečiť dýchanie relaxovaného a intubovaného pacienta počas 24 hodín (6 hodín v prenosnom móde) s možnosťami regulácie dychového objemu, pomerov vdychov / výdychov a počtu dychov za mi
Neprehliadnite

Nová analýza: Vedci sa obávajú, že koronavírus sa prispôsobuje ľuďom

 

Komplexné vedomosti o štruktúre tohto glykoproteínu sú podľa vedkyne kľúčové pre vývoj rôznych metód, ako proti vírusu bojovať. „Doteraz dostupné experimentálne údaje nezahŕňajú celú časť glykoproteínu. Cieľom projektu A-SPIKE je získať štrukturálne údaje o glykoproteíne, ktoré môžu pomôcť pri vývoji nových metód v boji so SARS-CoV-2,“ dodala M. Májeková.