Odhaľovanie a následne obmedzovanie šírenia dezinformácií má byť výsledkom novej technológie, na ktorej začal pracovať tím platformy SimpliCity s Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií (KInIT). Technológiu majú testovať v lokálnych online komunitách.

Efektívna komunikácia

Projekt vychádza z platformy slovenského startupu, ktorej cieľom je efektívna komunikácia miest s občanmi, teda zjednotenie komunít, organizácií a obyvateľov do jednej aplikácie umožňujúcej online zdieľanie relevantných miestnych informácií. Slovenskú platformu už využíva viac ako 25 amerických sídiel, napríklad Santa Maria či Sacramento v Kalifornii.

,,Keďže sa veľké mestá ako Miami pýtajú, ako bude obsah informácií na platforme chránený, rozhodli sme sa spojiť s inštitútom KInIT, ktorý má bohaté skúsenosti s bojom proti dezinformáciám," vysvetlil spoluzakladateľ SimpliCity Juraj Gago.

Umelá inteligencia

Nová technológia by mala využívať procesy umelej inteligencie rýchlejšie a efektívnejšie overujúcej fakty v kombinácii s múdrosťou davu. ,,Používatelia budú môcť nahlásiť obsah, ktorý považujú za nevhodný," vysvetlil Jakub Šimko z KInIT. ,,Zároveň vytvárame aj automatické detekčné mechanizmy škodlivého správania a obsahu, ktoré pomôžu zamerať sa na kritický obsah," dodal o pripravovanej technológii.

Prototyp novej technológie by mal byť testovaný už tento rok. ,,Problém prebytku škodlivých informácií spôsobuje celkovo chaos vo svete. Preto verím, že práve toto riešenie môže mať pozitívny a prevratný dosah na budúcnosť prijímania a šírenia informácií v online prostredí," dodal druhý zo zakladateľov startupu Andrej Krúpa.

Ďalšie dôležité správy

QR kódy obsahujú množstvo užitočných informácií
Neprehliadnite

Produktom vytvárajú „rodný list“. Startup Gratitude chce so svojimi QR kódmi masívne expandovať