Slovenský start up Zhiva spustil mobilnú aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami ochorenia covid-19. Ide o jednu z prvých aplikácií na dlhý covid na svete. TASR o tom informoval Miroslav Beblavý, pôsobiaci v projekte.

„Lekári sú preťažení a dlhý covid je choroba s množstvom symptómov a bez jasnej terapie. Pre zdravotníkov je to obzvlášť ťažké, ak sú laboratórne výsledky pacientov v norme, čo sa často deje,“ vysvetlila lekárka Silvia Dobrodenková, ktorá spolupracovala na vývoji aplikácie.

Zhiva (číta sa „živa”) má pomáhať ľuďom lepšie zvládať následky ochorenia a vrátiť sa k plnému zdraviu. Môžu si pravidelne merať a sledovať svoj zdravotný stav pri najčastejších príznakoch dlhého COVID-u. Obsahuje tiež dychové cvičenia, ktoré pomáhajú proti únave aj kurz o tom, ako na najčastejšie problémy.

Používatelia v Zhive nájdu rôzne rady, obsahuje prehľad príznakov, s ktorými sa pacienti stretávajú, ale aj riešení a príbehov iných pacientov. Okrem toho aplikácia poradí, na akých lekárov sa obrátiť.

Aplikácia je súčasťou pilotného projektu v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Union. Už v najbližších týždňoch by mohla byť dostupná aj pre poistencov Dôvery, potvrdil pre TASR PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Aplikácia je určená pre používateľov zariadení Android a Apple.

Občania Slovenska už môžu žiadať a používať digitálne COVID preukazy Európskej únie (EÚ). Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť ich do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT. Pomocou mobilnej aplikácie GreenPass sa dá aplikácia stiahnúť na Google Play (Android) alebo App Store (iPhon). Na snímke vpravo hore ikona mobilnej aplikácie GreenPass v mobilnom telefóne. V Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR
Tím Vestberry
Neprehliadnite

Slováci zo startupu Vestberry: so softom šitým pre investorov dobyli Britániu, čaká ich Amerika