Slovenský pracovný trh absorboval počas prvého roka trvania ruskej agresie na Ukrajine takmer 24-tisíc odídencov. K 18. februáru pracovalo 65,3 percenta z nich. V Národnej rade SR to vo štvrtok povedal dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer, ktorý na Hodine otázok odpovedal za dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

Odpovedal na otázku poslanca NR SR Ondreja Dostála, či boli s prílevom utečencov z Ukrajiny identifikované bariéry napríklad na trhu práce, ktoré pri zamestnávaní nielen Ukrajincov u nás stále existujú a či sa ich snažíme odstrániť.

Ukrajinci vykonávajú nízkokvalifikované práce

Inštitút sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR uvádza, že si odídenci z Ukrajiny po príchode na Slovensko dokázali nájsť prácu relatívne ľahko, časť z nich pracovala len krátkodobo. Napriek tomu, že 93 percent z pracujúcich, ktorí poskytli údaje o vzdelaní, malo stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, veľká časť z nich vykonávala nízkokvalifikované práce.

Štúdia konštatuje, že jeden z dôvodov, pre ktorý odídenci uprednostňovali akúkoľvek prácu pred prácou zodpovedajúcou ich kvalifikácii, bola pravdepodobne jazyková bariéra alebo bariéry súvisiace s uznávaním kvalifikácie. V top 10 najobsadzovanejších pozícií prevažovali manuálne povolania.

K pondelku 27. marca udelili dočasné útočisko 112 715 osobám z Ukrajiny, z toho ženy a deti tvoria 85 percent. Odhadovaný počet reálne pobývajúcich odídencov je na úrovni 60 000 - 70 000, vyčíslil minister Káčer.

Slováci žijú v mylnej predstave

Vláda by mala podľa neho informovať viac o tom, ako sa Ukrajincom u nás darí, pretože niektorí žijú v mylnej predstave, že toho dostávajú až príliš na úkor Slovákov. „Ja osobne si neviem predstaviť vyčítať človeku, ktorý prišiel o všetko, že dočasne poskytnuté prístrešie ide na môj úkor, najmä ak 80 percent z týchto ľudí sú ženy a deti,“ povedal Rastislav Káčer za Eduarda Hegera.

Ďalšie dôležité správy

Premávka na diaľnici D1
Neprehliadnite

Cudzinci môžu doplniť chýbajúcu pracovnú silu v doprave, tvrdí rezort práce