Arca vyjadrila záujem o pohľadávky spoločnosťí Vítkovice Heavy Machinery a.s., Vítkovice Mechanika s.r.o., Vítkovice Revmont a.s., Vítkovice Power Engineering a.s. a Vítkovice Doprava A.S.

Niektoré spoločnosti vítkovickej skupiny v minulosti čelili insolvenčnému konaniu. Súd tento rok zamietol návrh spoločnosti PHR Estate zo skupiny Wetag na Vítkovice Mechanika. Veriteľovi sa podľa súdu nepodarilo dokázať, že je dlžník v úpadku. Potom bolo zastavené konanie aj voči firme Vítkovice a.s. kvôli pohľadávke Carnefixu na necelých 438-tisíc korún (16 185 eur).

Insolvenčné konanie

Insolvenčnému konaniu teraz čelí zo skupiny firiem Jana Světlíka ešte spoločnosť Vítkovice Power Engineering, ktorá patrí k hlavným súčastiam skupiny Vítkovice Machinery Group. Návrh podala brnianska spoločnosť Wetag Invest s pohľadávkami za takmer šesť miliónov korún. Podľa Vítkovíc firma v žiadnom prípade nie je v situácii úpadcu.

Spoločnosť Vítkovice Holding, ktorá zastrešuje celú skupinu a zahŕňa výsledky všetkých kľúčových častí holdingu, vlani vytvorila konsolidovaný zisk 240 miliónov korún (8,9 milióna eur), čo bolo o 160 miliónov korún menej ako v roku 2014. Pokles zisku spoločnosť vysvetľuje zvýšením rezerv. Konsolidované tržby jej klesli o dve miliardy na 14 miliárd korún (517 miliónov eur).

Jan Světlík starší na konci minulého roka odišiel z pozície predsedu predstavenstva spoločnosti Vítkovice Holding, na jeho miesto nastúpil jeho syn Ján Světlík mladší. Na konci júna potom Jan Světlík skončí aj vo funkcii generálneho riaditeľa firmy Vítkovice a.s., ktorá je jadrom pôvodnej štruktúry holdingu. Od júla ho nahradí Libor Witassek. J. Světlík ďalej bude predsedom predstavenstva spoločnosti i ďalších predstavenstiev v skupine Vítkovice Machinery Group a predsedom dozornej rady. Zmenou vo vedení chce oddeliť vlastníctvo firmy od výkonnej funkcie.

Povesť tvrdého obchodníka

Štyridsaťštyriročný P. Krúpa má povesť tvrdého obchodníka. Spoločnosť Arca Capital založil na Slovensku v roku 2003, v SR na seba prvýkrát výrazne upozornil o štyri roky neskôr, keď jeho firma Arca Capital Bohemia kúpila od bývalého premiéra Stanislava Grossa akcie firmy Moravia Energo. Potom kúpil spoločnosť Marila Balírny od podnikateľov na úteku Tomáša Pitra a Jiřího Srvátku.

Väčšinu firmy Arca neskôr predala, dodnes si drží len Ondrášovku. P. Krúpa, ktorého médiá niekedy označujú ako "nájazdníka", ktorý sa snaží využiť slabiny firiem, ktoré sa ocitnú v problémoch, nedávno predložil ponuku aj na kúpu spoločnosti OKD.