V odvetví cestovného ruchu pretrváva nedostatok pracovníkov, v súčasnosti nie je obsadených približne desaťtisíc miest. Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR Kataríny Brunckovej v porovnaní s inými sektormi ekonomiky je to pomerne veľké číslo.

Význam duálneho vzdelávania

Napriek klesajúcemu záujmu o štúdium v rámci cestovného ruchu má naďalej veľmi silnú pozíciu odbor hotelová akadémia. „Aj v tomto odbore klesá počet žiakov, ktorý bol v školskom roku 2021/2022 v porovnaní s východiskovým školským rokom 2018/2019 nižší o 20,39 percenta. Silné postavenie evidujeme aj v odboroch ako je manažment regionálneho cestovného ruchu, služby v cestovnom ruchu a cestovný ruch,“ tvrdí Bruncková. Ako poznamenala, študenti môžu využívať aj formu duálneho vzdelávania na základe spolupráce stredných odborných škôl so zamestnávateľmi v cestovnom ruchu.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) potvrdila stúpajúci záujem o viaceré profesie v tomto sektore. „Záujem o čašníkov, baristov, barmanov, someliérov, kuchárov, cukrárov rastie, o čom svedčí aj takmer 5 700 miest, ktoré ponúkajú zamestnávatelia v systéme duálneho vzdelávania,“ priblížil prezident AHRS Marek Harbuľák. „Duálne vzdelávanie znamená pre študentov odbornú prípravu s profesionálmi, možnosť získať tie najlepšie zručnosti a vedomosti od skúsených spolupracovníkov, lepšie uplatnenie a plat, ako aj naštartovanie kariéry ihneď po absolvovaní štúdia,“ dodal.

Snaha zvýšenia záujmu o sektor

Štátna tajomníčka rezortu dopravy vidí veľký zmysel v organizovaní podujatia na prezentáciu možností štúdia gastra, hotelierstva a cestovného ruchu. „Je potrebné organizovať obdobné akcie na pravidelnej báze,“ uviedla Bruncková. Ministerstvo dopravy v spolupráci s AHRS usporiadali takéto podujatie aj na nedávnom jarnom stretnutí hotelierov v Košiciach. Pilotný ročník zorganizovali vo februári tohto roka v Bratislave. „Aj takto chceme zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách, vysokých školách a univerzitách. Tento sektor ponúka možnosť kariérneho rastu a oplatí sa ho študovať,“ podotkla Bruncková.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Cestovný ruch ožíva. Návštevnosť hotelov môže dosiahnuť úroveň spred pandémie už v tomto roku