Tankový prápor je jedným z prvkov ťažkej mechanizovanej brigády, ktorý od nás žiada dobudovať aj Severoatlantická aliancia. Mechanizovanú brigádu tvoria rôzne pozemné vojenské zariadenia vrátane obrnených vozidiel a tankov.

Dôležité však bude dokončiť aj niektoré iné nákupy, ktoré rozbehlo súčasné vedenie rezortu. Pre podozrenia z netransparentnosti sa ich nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Ide napríklad o tender na obrnené vozidlá 8x8, ktoré sú z hľadiska NATO prioritou.

„Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl do roku 2030 počíta s modernizáciou aj s nákupom tankov,“ uviedla pre TREND hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková.

Šéf rezortu obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že Slovensko pokračuje v snahe o postupné zvyšovanie obranných výdavkov na úroveň dvoch percent HDP do roku 2024. Značnú časť z týchto výdavkov budeme naďalej investovať do modernizácie.

Už vlani sme na obnovu a rozvoj ozbrojených síl vynaložili historicky najviac financií, celkovo viac ako 41 percent z rozpočtu na obranu.


Necvičia a starnú

Tankisti si uplynulé tri týždne overujú svoje zručnosti vo výcvikovom stredisku Lešť pri Zvolene. Je to najväčšie cvičenie tankového práporu z Trebišova od jeho opätovného osamostatnenia začiatkom minulého roku. Vznikol v roku 2000 a v roku 2009 bol začlenený do štruktúry iného mechanizovaného práporu.

Tanky sa síce vo svete stále využívajú, no musia držať krok s dobou ako každá iná technológia. O tých našich sa to však povedať nedá.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa