Spotrebiteľské ceny sa v októbri v porovnaní so septembrom zvýšili o 0,1 percenta a medziročne narástli o 1,6 percenta. Po siedmich mesiacoch poklesu miery inflácie tak došlo k jej miernemu rastu. Naďalej je však októbrová inflácia druhou najnižšou za posledné tri roky, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na medzimesačný vývoj mali vplyv najmä vyššie ceny potravín o 0,3 percenta, ktoré vzrástli po štyroch mesiacoch medzimesačných poklesov. Znížili sa ceny alkoholických nápojov a tabaku, nábytku, bytového zariadenia, bežnej údržby domácnosti a dopravy zhodne o 0,1 percenta. Na septembrovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, poštové služby a spoje.

WA 13 archív Frankfurt - Na archívnej snímke z 21. januára 2020 rozsvietená budova Európskej centrálnej banky v nemeckom meste Frankfurt. Európska centrálna banka (ECB) síce nezmenila úrokové sadzby, ale prijala ďalšie monetárne stimuly. Rada guvernérov ECB vo štvrtok 30. apríla 2020 ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 % a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 %. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 21.01.2020, Hessen, Frankfurt/Main: Die Lichter in den Büros der Europäisc
Neprehliadnite

Spotrebiteľské ceny v eurozóne klesli v auguste prvýkrát za viac než štyri roky

V medziročnom porovnaní najvýraznejšie vzrástli ceny v odboroch reštaurácie a hotely o 4,2 percenta, rozličné tovary a služby o 4,1 percenta, zdravotníctvo o 3,8 percenta, vzdelávanie o 2,9 percenta, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 2,5 percenta, potraviny a nealkoholické nápoje o 1 percento. Klesli iba ceny v doprave o 4,6 percenta a na rovnakej úrovni zostali ceny za poštové služby a spoje.

V priemere za desať mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2 percentá. V priemere za desať mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2 percentá, domácnosti dôchodcov o 2,3 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 2,1 percenta.