Na Slovensku v piatok pribudlo 1 887 nakazených novým koronavírusom z 11 123 testov. Informuje o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti, ako aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Podiel pozitívnych testov bol v piatok až 17 percent. S informáciou prišiel Denník N.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) zvolal v sobotu na 14.00 h zasadnutie Pandemickej komisie vlády SR. 

Premiér Igor Matovič (OĽANO) očakáva od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) bezodkladné zvolanie pandemickej komisie ešte počas soboty. Oznámil to na sociálnej sieti v súvislosti s nárastom nakazených novým koronavírusom.

Zároveň avizuje, že ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) požiada o zvolanie Ústredného krízového štábu na nedeľu. ,,Ústredný krízový štáb musí ešte zajtra prijať rozhodnutie o nových ochranných opatreniach," dodal Matovič. Skonštatoval, že sprísnené opatrenia platia už desiaty deň, no napriek tomu počty nových pozitívne testovaných ,,mimoriadne prudko stúpajú".

,,Vás, ktorí ste uverili v posledných mesiacoch bludárom o tom, ako sa dusíme vlastným CO2 v rúšku, ako Covid-19 je len chripôčka, ako je to všetko len snaha ovládnuť svet židojaštermi, ako matovič straší len, aby mal biznis z testovania ... chcem veľmi pekne poprosiť, skúste mi aspoň na pár týždňov veriť, že Covid-19 je mimoriadne ohrozenie vášho zdravia, životov vašich rodičov, slovenskej ekonomiky a tak aj vašich prijímov a životnej úrovne vás a vašich rodín," reaguje premiér na kritickú situáciu. 

Najviac pozitívne testovaných bolo podľa MZ SR v Žilinskom kraji (543), ďalej v Prešovskom kraji (406), Trenčianskom kraji (198), Košickom kraji (188), Trnavskom kraji (156), Bratislavskom kraji (148), Banskobystrickom kraji (128) a v Nitrianskom kraji (120).

Pozitívne testy malo 992 žien a 895 mužov. ,,Pozitívne testovaní boli vo veku od niekoľko mesiacov do 94 rokov, najviac vo vekovej kategórii od 35 do 44 rokov," napísalo MZ SR na sociálnej sieti. V nemocniciach je hospitalizovaných 380 pacientov, potvrdené ochorenie Covid-19 má 326 z nich. ,,Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 12 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 31 ľudí," informuje ministerstvo. Celkový počet pozitívne testovaných stúpol na 18 797. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo ďalších 101 pacientov. Ochorenie tak doteraz na Slovensku prekonalo 5 553 osôb. Počet potvrdených úmrtí na Covid-19 je na čísle 61. Od začiatku vypuknutia ochorenia sa na Slovensku urobilo 539 490 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je aktuálne 13 183.