Najdôležitejšie správy

Situáciu sme sledovali online

22:55 Hlavy vlád a štátov Európskej únie sa vo štvrtok večer prostredníctvom videosummitu snažili zhodnúť na spoločnej reakcii na pandémiu koronavírusu. Spoločné vyhlásenie však zablokovali Taliansko a Španielsko, krajiny najviac postihnuté nákazou, ktorých lídri namietajú proti podľa nich príliš nízkym ambíciám záchranného hospodárskeho plánu.

22:32 Ochorenie COVID-19 môže viesť v Spojených štátoch k vyše 80-tisíc úmrtiam a už začiatkom apríla ochromiť nemocnice v celej krajine, dokonca aj v prípade, že obyvatelia budú rešpektovať opatrenia na obmedzenie združovania. Vo štvrtok to ukázal nový výskum, na ktorý sa odvoláva agentúra AFP.

22:23 V dôsledku šírenia koronavírusu sa ukrajinská štátna hranica uzavrie, a to aj pre Ukrajincov, ktorí sa do 27. marca nevrátia do vlasti. Oznámil to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:03 Na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti vo štvrtok pristálo lietadlo, ktorým z Izraela v súvislosti s pandémiou koronavírusu repatriovali 43 maďarských občanov. Na palube bolo aj 31 občanov Slovenska, Česka, Nemecka a Rakúska, uviedol na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

21:47 Egypt vyhostil britskú novinárku Ruth Michaelsonovú za reportáž o koronavíruse. Egyptské úrady prinútili novinárku britského denníka The Guardian opustiť krajinu po tom, ako informovala o vedeckej štúdii, podľa ktorej má Egypt pravdepodobne výrazne viac prípadov nákazy koronavírusom, ako bolo v krajine oficiálne potvrdených.

21:20 Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predstaví podnikateľom prvý balík približne 50 opatrení „v čo najkratšom čase“. Následne o nich rozhodne vláda a časť bude musieť schvaľovať parlament.

Na Slovensku pribudlo desať prípadov a vyliečili prvých pacientov

Richard Sulík (SaS) Zdroj: TASR / AP

21:16 Maltský minister zdravotníctva Chris Fearne vo štvrtok oznámil, že ľudia vo veku nad 65 rokov, tehotné ženy a osoby s chronickými ochoreniami budú musieť od sobotňajšieho rána zostať doma. Opatrenie je súčasťou prísnejších obmedzení zameraných na ochranu rizikových skupín obyvateľstva pred koronavírusom.

21:06 Nemecké nemocnice prijmú z Talianska na znak solidárnosti najmenej 47 pacientov s ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Oznámil to vo štvrtok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

„Pretože stojíme na strane našich talianskych priateľov. Môžeme to prekonať len spoločne,“ uviedol H. Maas v krátkom vyhlásení.

20:13 Svetoznáma talianska módna značka Armani vo štvrtok oznámila, že vo všetkých svojich talianskych továrňach začne vyrábať jednorazové zdravotnícke kombinézy pre pracovníkov nemocníc.

20:09 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 365 ľudí. Medzi obeťami je aj 16-ročné dievča, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

20:03 Británia vyzvala vo štvrtok svojich občanov, aby jej pomohli so zberom ovocia a zeleniny a krajine tak umožnili zabezpečiť dostatok potravín, keďže pre pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 zápasí s nedostatkom sezónnych pracovníkov zo zahraničia.

19:36 Írski politici vyjadrili znepokojenie nad takzvanou koronavírusovou výzvou šíriacou sa na sociálnych sieťach, v rámci ktorej ľudia zámerne kašľú priamo do tváre väčšinou starším neznámym osobám a videá takýchto činov potom zverejňujú na internete.

Írsky minister zdravotníctva Simon Harris odsúdil v stredu takéto „žarty“ ako „odporné“ a dodal, že aj on sám sa už stal terčom takéhoto darebáctva.

19:34 V Spojenom kráľovstve zaznamenali po prvý raz vyše 100 mŕtvych za uplynulých 24 hodín v dôsledku nákazy koronavírusom. Počet obetí sa tak zvýšil zo 475 na 578. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na zdravotníkov.

19:20 Počet ľudí nakazených novým koronavírusom sa v Česku vo štvrtok večer zvýšil o 162 na 1 925. V krajine evidujú aj deväť úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

19:00 Zamestnanci firmy Amazon v Seredi prichádzajú denne do priameho fyzického kontaktu s obalmi a tovarom z oblastí najpostihnutejších novým koronavírusom, ako sú napríklad Taliansko či Nemecko.

Informoval o tom Peter Mrázik, predseda odborov - ZO OZ Moderné odbory AIOS Jaguar Land Rover, Syncreon Slovakia. Podčiarkol, že podľa expertov nový koronavírus prežije na povrchoch viac ako tri dni.

Firma odborárom oponuje a tvrdí, že na pracoviskách (po celom svete) zaviedla sériu preventívnych zdravotných a hygienických opatrení pre zamestnancov a dodávateľov, od zvýšenia frekvencie a intenzity čistenia, po prispôsobenie postupov v logistických centrách, s cieľom zabezpečiť odporúčané usmernenia týkajúce sa rozstupov ľudí.

18:53 Predseda nemeckej Spolkovej lekárskej komory (BÄK) Klaus Reinhardt vyzval vo štvrtok obyvateľov Nemecka, aby na ochranu pred koronavírusom nosili jednoduché ochranné rúška. Zároveň apeloval na to, aby účinnejšie respirátory prenechali zdravotníkom.

Ako zdôraznil K. Reinhardt pre denník Neuen Osnabrücker Zeitung, rúška zakrývajúce nos a ústa nezaručujú žiadnu ochranu pred nákazou. „Môžu však trochu pomôcť znížiť riziko, že nakazíte iných aj to, že sa nakazíte vy sami,“ uviedol.

18:36 Pašované šupinavce prenášajú vírusy príbuzné koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vo svete spôsobil pandémiu. Informovala o tom vo štvrtok na svojej stránke stanica BBC s odvolaním sa na výsledky výskumu zverejnené v časopise Nature.

Vedci tvrdia, že predaj týchto zvierat by mal byť prísne zakázaný, aby sa v budúcnosti minimalizovalo riziko vypuknutia ďalšej pandémie.

18:08 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 662 ľudí. Informoval o tom vo štvrtok večer spravodajský kanál Rai News 24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.

Na Slovensku pribudlo desať prípadov a vyliečili prvých pacientov

Taliansko koronavírus Zdroj: TASR / AP

18:00 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala vo štvrtok vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii.

17:53 V Českej republike zaznamenali siedme úmrtie na nový koronavírus. V meste Hradec Králové zomrel 80-ročný pacient trpiaci vážnym ochorením. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz.

Muža pozitívne testovali na koronavírus pred niekoľkými dňami, potvrdil hovorca Fakultnej nemocnice v Hradci Králové Jakub Sochor. Presný čas úmrtia pacienta nemocnica nezverejnila.

17:49 Čína v snahe spomaliť šírenie koronavírusu od soboty dočasne zakáže vstup do krajiny väčšine cudzincov vrátane tých, ktorí majú platné víza či povolenie na pobyt.

„Pozastavenie (udeľovania víz) je dočasným opatrením, ktoré bola Čína nútená prijať vzhľadom na situáciu pandémie,“ uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

17:36 Afganská vláda nariadila prepustenie približne 10-tisíc väzňov, väčšinou žien, mladistvých a chorých ľudí, s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu.

Afganistan doteraz zaznamenal 84 prípadov nákazy koronavírusom a dve úmrtia. Počet testov v tejto krajine je nízky a odborníci sa obávajú, že celý rozsah rozšírenia vírusu nie je známy, keďže z Iránu, jednej z najviac postihnutých krajín, tam denne prichádzali tisíce ľudí.

17:31 Kňaz v obci Rogalin na západe Poľska ponúka svojim farníkom možnosť veľkonočnej spovede z pohodlia ich vlastných áut, keďže v krajine v čase boja proti koronavírusu platí nové opatrenie zakazujúce zhromažďovanie ľudí.

17:13 Česká ministerka financií Alena Schillerová pripravuje podporu pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorých podnikanie obmedzila pandémia nového koronavírusu.

Podľa A. Schillerovej by mali SZČO počas obmedzenia ich podnikania dostávať 15-tisíc Kč (544 eur) mesačne. Ministerka financií uviedla, že pripraví návrh zákona, ktorý česká vláda schváli v pondelok.

17:02 Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn si nemyslí, že pandémia koronavírusu v Nemecku už dosiahla svoj vrchol a počíta s narastajúcim zaťažením nemocníc a ambulancií. Informoval o tom vo štvrtok denník Die Welt.

„Je to ešte len ticho pred búrkou,“ povedal J. Spahn vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii s lekármi.

17:01 Lídri krajín najväčších svetových ekonomík skupiny G20 sa vo štvrtok na mimoriadnom videosamite dohodli na koordinovanom postupe v boji proti pandémii nového koronavírusu. Za svoju „absolútnu prioritu“ označili zvládnutie jej zdravotných, sociálnych a ekonomických následkov.

17:00 Ďalších šesť ľudí vo Walese a traja v Škótsku zomreli na následky nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa celkový počet obetí v Spojenom kráľovstve zvýšil na 474. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že v Škótsku je 894 nakazených a 25 ľudí ochoreniu podľahlo. Wales hlási 741 potvrdených prípadov nákazy a 28 úmrtí. Počet úmrtí v Anglicku je 414 a 7 973 osôb je nakazených. Severné Írsko zaznamenalo sedem úmrtí a 209 potvrdených prípadov nákazy.

16:58 Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vyzvala vládu na čo najrýchlejšie prijatie plánu potrebných opatrení, ktoré zabezpečia obnovenie ekonomického života krajiny. Podnikatelia očakávajú počas niekoľkých týždňov, ak dôjde k spomaleniu šírenia ochorenia COVID-19, otvorenie škôl, obchodov a obnovenie služieb a výroby.

16:39 Učitelia a rodičia sa môžu od štvrtka obracať so svojimi otázkami k aktuálnej situácii šíriacej sa epidémie nového koronavírusu na odborníkov call centra rezortu školstva. K dispozícii im bude v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 h na bezplatnom telefónnom čísle 0800 138 033 alebo emailovej adrese helpdesk@iedu.sk.

16:15 Budúci minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) sa v utorok vrátil zo Spojených štátov amerických na Slovensko. Momentálne je v povinnej 14-dňovej domácej karanténe.

Na Slovensku pribudlo desať prípadov a vyliečili prvých pacientov

Ivan Korčok Zdroj: TASR

16:08 Súčasná kríza môže napomôcť k tomu, že sa kamenné banky výrazne viac priblížia tým internetovým. Banky sú v súčasnosti motivované urýchliť procesy a priniesť klientom čoraz viac služieb cez internet. Výsledkom môže byť výraznejšie zatváranie pobočiek.

16:07 Tržby Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) spolu s poklesom cestujúcich spadli o viac ako 80 percent. Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) zasa eviduje z dôvodu šírenia vírusu pokles tržieb oproti plánu o približne 10 percent.

15:51 Belgické ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok uviedlo, že vrchol pandémie nového koronavírusu SARS-CoV-2 krajinu ešte len čaká, pričom mnohé bude záležať od toho, ako budú občania dodržiavať opatrenia obmedzujúce sociálne kontakty.

15:39 Na Ukrajine potvrdili dosiaľ 156 prípadov infekcie koronavírusom, z toho päť smrteľných. Jeden pacient sa uzdravil.

15:24 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol vo Švajčiarsku vo štvrtok 10 714. V krajine zaznamenali doteraz 161 úmrtí na COVID-19.

15:21 Ak obchodné reťazce nemajú bezkontaktné teplomery, mohli by sa obrátiť aj na zamestnancov. Obchodníkom to ako jedno z riešení odporučil vo štvrtok na brífingu premiér Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na to, že obchod sa sťažuje na problémy so získaním teplomerov. Obchodníci by od budúceho týždňa mali povinne merať zákazníkom teplotu. 

Na Slovensku pribudlo desať prípadov a vyliečili prvých pacientov

Zdroj: TASR

15:03 Americká automobilka Ford Motor plánuje o desať dní obnoviť produkciu v niektorých závodoch v Severnej Amerike. Uviedla to vo štvrtok spoločnosť s tým, že predbežne pripravuje ďalšie bezpečnostné opatrenia na ochranu vracajúcich sa zamestnancov pred chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus.

15:02 Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol za uplynulých 24 hodín o 1 019 (16 percent) na 7 431.

14:20 Japonský premiér Šinzó Abe vo štvrtok povedal, že krajina zakáže vstup na svoje územie cudzincom cestujúcim z 21 európskych krajín a Iránu. Nariadenie bude platiť od piatka do konca apríla. Rovnaké opatrenie je v platnosti pre Južnú Kóreu a Čínu, ktoré japonská pracovná skupina pre koronavírus predĺžila takisto do konca apríla.

14:15 Letka NATO priviezla na Slovensko v stredu v súvislosti s bojom proti novému koronavírusu 48 ton medicínskeho materiálu ako masky, ochranné obleky a rukavice.

14:06 Spoločnosť Schaeffler kontrolovaným a postupným spôsobom odstavuje od 23. marca časti svojej výroby v európskych závodoch. Dodávateľ automobilového a ďalších odvetví priemyslu upravuje svoje výrobné kapacity a reaguje na skutočnosť, že čoraz viac výrobcov postupne zastavuje výrobu v Európe v dôsledku šírenia nového koronavírusu.

13:56 Do testovania nového koronavírusu sa zapoja aj súkromné laboratóriá, uviedol I. Matovič. Zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odborné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) poznamenal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých chcú čo najskôr dokázať potenciálnu nákazu, aby sa dokázala nastaviť adekvátna liečba.

13:53 Nemecko testuje na koronavírus až 500-tisíc ľudí týždenne. To pomáha znižovať úmrtnosť na chorobu COVID-19 v krajine.

13:41 Už 37 lekárov podľahlo v Taliansku chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus.

13:34 Na Slovensku sú oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

13:31 Európsky úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok uviedol, že zaznamenal povzbudivé náznaky, keďže Taliansko hlásilo nižšiu mieru nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

13:28 Americký prezident Donald Trump chce, aby sa Spojené štáty opätovne otvorili biznisu najneskôr do Veľkej noci. Zástupcovia firemného sektora a obchodu však varujú pred unáhlenými krokmi.

13:16 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe prekročil 250-tisíc. Viac než polovica z nich pripadá na Taliansko (74 386) a Španielsko (56 188).

13:15 Neustály príval pacientov s novým koronavírusom môže už o niekoľko dní ochromiť londýnske nemocnice. Generálny riaditeľ Národnej zdravotnej služby Chris Hopson uviedol, že londýnske nemocnice sa rýchlo zapĺňajú napriek tomu, že v predchádzajúcich týždňoch rozšírili svoje kapacity urgentnej starostlivosti päť až sedemnásobne.

Na Slovensku pribudlo desať prípadov a vyliečili prvých pacientov

Zdroj: TASR / AP

12:59 Rumunský minister zdravotníctva Victor Costache odstúpil vo štvrtok z funkcie, zatiaľ čo jeho krajina zápasí so šírením nového koronavírusu. Odvolal sa pritom na osobné a pracovné dôvody, oznámil premiér Ludovic Orban. Rumunské médiá s odkazom na nemenované vládne zdroje uviedli, že bol donútený odstúpiť po tom, ako ohlásil zámer uskutočniť v Rumunsku masové testovanie obyvateľstva na nový koronavírus. Takýto plán vyvolal kritiku, keďže je považovaný za nerealistický.

12:56 K vyšetreniu nového koronavírusu sa pripojí aj Asociácia súkromných laboratórií, aby sa výrazne denne zvýšil počet vyšetrených pacientov. Okrem toho sa tiež vytvorí pri každej nemocnici aj odberné miesto na nový koronavírus.

12:46 Železničná spoločnosť Slovensko stále čaká na pokyn Ministerstva dopravy a výstavby SR, aby mohla pristúpiť k dočasnému zrušeniu bezplatnej železničnej dopravy pre študentov. Toto opatrenie avizoval v utorok Igor Matovič.

12:32 Vo Švédsku zaznamenali nárast počtu úmrtí súvisiacich s koronavírusom, ktoré by mohli zmeniť značne uvoľnený prístup, v rámci ktorého zostávajú v krajine otvorené základné školy, reštaurácie a bary.

12:17 Slováci prijali opatrenia vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu s porozumením, viac ako 90 percent ich považuje za úplne alebo aspoň skôr primerané. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Go4insight, ktorá ho realizovala od 17. do 25. marca na vzorke tisíc respondentov. Spomedzi prijatých opatrení má relatívne najviac odporcov obmedzovanie pohybu mimo bydliska a zatváranie väčšiny obchodov, avšak v oboch prípadoch je podiel odporcov menší ako desať percent.

12:12 Závod firmy Magna PT, ktorý v priemyselnom parku v Kechneci vyrába prevodovky pre automobilový priemysel, preruší v dôsledku výskytu nového koronavírusu od pondelka 30. marca výrobu na dva týždne.

12:09 Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom stúpol v Španielsku za 24 hodín o 655. Nákaze doposiaľ v tejto krajine podľahlo viac ako štyritisíc ľudí.

Prísny zákaz vychádzania, zavedený v Taliansku v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu, mal v uplynulých dňoch za následok prudké zníženie premávky na tamojších diaľniciach. Podľa údajov diaľničnej spoločnosti Autostrade per l'Italia (ASPI), spravujúcej sieť s dĺžkou 3 500 kilometrov, išlo v týždni do 22. marca až o 70-percentný pokles oproti porovnateľnému obdobiu roka 2019. Oproti predchádzajúcemu týždňu bol pokles 56-percentný

11:30 Deväťdesiatsedemročná Kórejčanka sa úplne vyliečila z choroby COVID-19 vyvolanej novým druhom koronavírusu a prepustili ju z nemocnice. Žena je najstaršou známou osobou v krajine, ktorá sa vyliečila z tohto potenciálne smrteľného ochorenia.

11:14 Turecko obmedzí vývoz zdravotníckeho zariadenia súvisiaceho s dýchacími prístrojmi s cieľom uspokojiť domáce potreby. Export vybavenia vrátane ventilátorov, intubačných zariadení a monitorov využívaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti bude potrebovať povolenie od vlády.

10:57 Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje spoločnosti obchodu (Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco) považuje zabezpečenie niektorých povinnosti, ktoré vláda nariadila v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu, za ťažko realizovateľné.  

10:47 Taliansky zamestnanec Svätej stolice, ktorý vo Vatikáne býva v rovnakom hosťovskom dome ako pápež František, bol pozitívne testovaný na chorobu COVID-19 a hospitalizovaný.

10:33 Na Slovensku pribudlo desať nakazených koronavírusom, otestovali 335 ľudí. Celkový počet nakazených je 226, negatívnych vzoriek bolo 4 525.

Na Slovensku pribudlo desať prípadov a vyliečili prvých pacientov

Zdroj: TASR

9:53 Vlaky dopravcu RegioJet na trase Bratislava-Komárno meškajú. Dôvodom je stojaci vlak Os 4313 v Bratislave, do ktorého museli privolať políciu. Dôvodom je cestujúci, ktorí si odmieta nasadiť ochranné rúško a napáda personál vlaku. Dopravca o tom informuje na sociálnej sieti.

9:49 Moskovský primátor Sergej Sobianin z dôvodu rozšírenia koronavírusu nariadil v ruskej metropole zavrieť kaviarne a reštaurácie a prestať s poskytovaním služieb, napríklad v kaderníckych či kozmetických salónoch. Tieto opatrenia sú reakciou na nariadenie ruského prezidenta Vladimira Putina zo stredy, keď oznámil, že od 30. marca do 5. apríla budú mať všetci zamestnanci v krajine platené voľno.

9:44 Na území Rakúska pribudlo za posledný deň vyše 600 potvrdených prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu, ktorých bolo celkove k štvrtkovému ránu zaznamenaných už 5 888. Oficiálny počet úmrtí v dôsledku tejto nákazy medzitým v krajine vzrástol z 30 na 34.

9:22 V Českej republike bolo vo štvrtok ráno potvrdených 1 775 prípadov nákazy koronavírusom. Šesť ľudí nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo. Z nákazy sa doteraz vyliečilo desať ľudí.

9:15 V aktuálnej situácii šírenia ochorenia COVID-19 môžu byť rýchlotesty užitočné v určitých fázach ochorenia, napríklad u chorých osôb s výraznými klinickými príznakmi trvajúcimi niekoľko dní, na odlíšenie ochorenia COVID-19 od iných respiračných nákaz. Tieto testy však väčšinou nedosahujú citlivosť molekulárno-biologických metód. Uviedol to Úrad verejného zdravotníctva SR v stanovisku na sociálnej sieti.

9:13 Francúzska armáda poskytne podporu verejným službám, ktoré musia v čase koronavírusovej pandémie znášať nápor. Vojenskú operáciu pod názvom Nezlomnosť ohlásil prezident Emmanuel Macron.

9:11 Austrálske štáty v snahe spomaliť šírenie koronavírusu jednostranne obmedzujú vyučovanie v školách. Federálna vláda však trvá na tom, že musia zostať otvorené.

8:48 Irán zaviedol vo štvrtok zákaz medzimestského cestovania v obavách pred druhou vlnou nákazy koronavírusom v tomto najviac postihnutom štáte na Blízkom východe.

8:34 Južná Kórea potvrdila vo štvrtok 104 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím ich počet stúpol na 9 241. Chorobe COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo za posledných 24 hodín šesť ľudí, čím sa počet úmrtí na toto ochorenie zvýšil na 132.

8:14 V Česku už týždeň platí zákaz vychádzania bez rúška zakrývajúceho nos a ústa. Ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška alebo tvárovej masky, môže mu udeliť pokutu do 10-tisíc korún (364 eur).

7:45 Ruská vláda nariadila úradu civilného letectva, aby od piatka prerušil všetky pravidelné aj charterové lety smerujúce z krajiny aj do krajiny.

7:44 Peruánske úrady v stredu apelovali na občanov, aby prestali zabíjať netopiere. K takejto výzve podľa agentúry AFP pristúpili po tom, ako sa im podarilo zachrániť približne 200 netopierov, ktorých sa chystali upáliť na severe krajiny miestni dedinčania veriaci, že práve netopiere môžu za šírenie nového koronavírusu.

7:30 Fínska vláda sa v stredu rozhodla, že vyhlási trojtýždňovú blokádu regiónu Uusimaa, ktorý je epicentrom koronavírusovej epidémie v tejto severskej krajine. Opatrenie má zabrániť cestovaniu obyvateľstva, ktoré by tak mohlo vírus rozniesť do iných častí Fínska.