Na Slovensku laboratórne potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu. TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. ,,Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia," informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) uviedol, že tento variant identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska. Pred rokovaním vlády to potvrdil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Predpokladá, že sa táto osoba mohla nakaziť po návšteve futbalového zápasu v Petrohrade. ,,Myslím, že to bolo z Petrohradu po futbale," uviedol s tým, že si nemyslí, že by malo ísť o futbalistu.

WA 10 Moskva - Cestujúci s ochrannými rúškami sedia v metre v Moskve vo štvrtok 10. júna 2021. Ruské úrady vo štvrtok oznámili prudký nárast počtu nových prípadov covidu, ktoré po prvý raz od marca presiahli 11.000. FOTO TASR/AP

People wearing face mask to help curb the spread of the coronavirus ride a subway car in Moscow, Russia, Thursday, June 10, 2021. The Russian authorities reported a spike in coronavirus infections on Thursday, with new confirmed cases exceeding 11,000 for the first time
Neprehliadnite

Variant delta je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam

Delta variant je podľa laboratórnej diagnostičky a molekulárnej biologičky na ÚVZ SR Anny Kaliňákovej zaraďovaný medzi tzv. variants of concern, teda varianty, na ktoré je potrebné sa zvlášť zamerať, keďže sú jasné vedecké dôkazy o ich možnom vplyve na rýchlosť a spôsob šírenia, alebo odpoveď imunitného systému.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil, že obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i mimo nej sú mimoriadne dôležité. ,,Laboratóriá na žiadosť hlavného hygienika vykonávajú sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s dostatočne vysokou vírusovou náložou, pretože to je predpoklad, aby bola sekvenácia úspešná," dodal ÚVZ SR.