Na Slovensku v čase vysokej inflácie stúpa podiel obyvateľov, ktorí žijú od výplaty k výplate. Naopak, ubúda ľudí, ktorí časť svojich príjmov dokážu ušetriť. Čoraz viac Slovákov usudzuje, že sa hospodárska situácia v krajine zhoršuje. Vyplýva to z výsledkov júlového prieskumu slovenského štatistického úradu.

Dve pätiny Slovákov, teda najviac obyvateľov za posledný rok, uviedli, že žijú od výplaty k výplate. Na podobnú hodnotu (42 percent) naopak ubudlo obyvateľov, ktorí dokážu zo svojich príjmov sporiť. Zároveň už tri pätiny opýtaných neočakávajú tvorbu úspor do budúcnosti.

Viac ako dve pätiny z 1 200 respondentov starších ako 16 rokov, ktorých výber zodpovedal zloženiu populácie, zastávali názor, že znížia výdavky na väčšie nákupy, ako napríklad na elektroniku, spotrebiče alebo nábytok. Pred rokom to plánovala len tretina obyvateľov.

Medziročná miera inflácie na Slovensku v júli vystúpila na 13,6 percenta. Spotrebiteľské ceny v krajine tak rástli najrýchlejšie za posledných viac ako 22 rokov, inflácia zrýchľuje nepretržite od februára. Podľa spomínaného prieskumu už väčšina obyvateľov Slovenska usudzuje, že spotrebiteľské ceny v krajine sa za posledný rok výrazne zvýšili. Takmer deväť z desiatich Slovákov si zároveň myslí, že hospodárska situácia v krajine sa za posledný rok zhoršila.

Ďalšie dôležité správy

ceny potravín, inflácia
Neprehliadnite

Inflácia v júli dosiahla 13,6 percenta. Môžu za to hlavne potraviny a energie