Kontrolné orgány na Slovensku doteraz nezistili nevyhovujúce vzorky obilia pôvodom z Ukrajiny. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na informáciu, že v Maďarsku štátne orgány nariadili likvidáciu kontaminovanej kukurice dovezenej z Ukrajiny.

„Naše kontrolné orgány - Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, zatiaľ na základe vykonaných kontrol nezachytili zdravotne a kvalitatívne nevyhovujúce vzorky obilia a múky z Ukrajiny," uviedol v stredu agrorezort.

„Po ohlásených kontrolách v spolupráci s finančnou správou, ktorá plombuje všetky zásielky obilia a múky z Ukrajiny prichádzajúce na naše územie, nepredpokladáme, že existuje možnosť, že sa k spotrebiteľom dostane nevyhovujúce obilie či múka," podčiarklo ministerstvo pôdohospodárstva.

Ministerstvo pôdohospodárstva zároveň dodalo, že vyvíja maximálne možné úsilie, aby tomu zabránilo a súčasne umožnilo tranzitovať zásielky ukrajinského obilia do tretích krajín cez koridory solidarity.

Vo viacerých prípadoch obilnín dovezených z Ukrajiny zistili v Maďarsku kontamináciu toxínmi a geneticky modifikovanými organizmami. Národný úrad pre bezpečnosť potravín nariadil vyradenie z obehu, prípadne likvidáciu vyše 29 ton kukurice. Podľa servera infostart.hu to v stredu uviedol agrárny rezort.

Podľa informácií ministerstva 29 ton kontaminovanej kukurice ukrajinského pôvodu odhalili pri kontrole v Békešskej župe. Rezort zdôraznil, že kontaminovaná kukurica sa nedostala a ani nemôže dostať k spotrebiteľom.

Ďalšie dôležité správy

Kukurica
Neprehliadnite

V Maďarsku zlikvidujú kontaminovanú kukuricu dovezenú z Ukrajiny