„Nastal čas, aby som sa priznal k tomu, že posledné tri týždne sme chystali najväčšiu operáciu na Slovensku." Pôjde o celoplošné testovanie. Matovič to držal v tajnosti 3 týždne v záujme štátu, aj verejnosti. „Dnes však tú informáciu musíme zverejniť."  Koncom septembra požiadal o utajený režim. Chce, aby bolo Slovensko prvou krajinou, ktorá bude plošne testovať všetkých svojich občanov. Najbližší víkend chce pretestovať krízové oblasti Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín, ak to bude kapacitne možné, aj Bardejov

,,Žiaden štát to neurobil," tvrdí premiér SR. Pretestovanie Slovákov by malo prebiehať takým istým systémom ako pri voľbách. V približne 5 997 volebných okrskoch sa vytvoria odberné miesta. V každom bude asi sedem ľudí, a to policajti, príslušník ozbrojených síl, miestnej štátnej správy a zdravotníci, vysvetlil premiér. Ľudia by mali na odberné miesto prísť s občianskym preukazom. ,,Deti do 10 rokov by sa nemuseli testovať", konštatuje po debate s pediatrami. Minister hospodárstva Richard Sulík s plošným testovaním súhlasí, informoval o tom na sociálnej sieti.

Najnebezpečnejší ľudia sú podľa neho tí, ktorí majú príznaky, ale nenavštívia lekára a tak sa nákaza šíri ďalej. Testy by mali štát stáť približne 4 eurá. Testujúci budú pretestovaní skôr, aby sa vyhlo prípadnej nákaze. „Ak to zvládneme, bude sa o nás písať vo vedeckých časopisoch," tvrdí Matovič. Ešte stále nie je jasné, či bude testovanie povinné. „Ak sa rozhodneme pre povinné testovanie, musíme zmeniť zákon." konštatuje. Taktiež tvrdí, že ak bude mať testovanie pozitívny výsledok, nemecká kancelárka Angela Merkelová tento systém aplikuje vo svojej krajine. Svoje plány jej totiž oznámil na summite v Bruseli. Podľa jeho slov môže prísť k situácii, že v prípade neuskutočnenia plánu na základe rokovania, či verejnej debaty je pripravený vzdať sa funkcie.

WA 15 Petrohrad - Záchranár v ochrannom odeve nakladá pacientku do sanitky, ktorá smeruje do nemocnice pre pacientov s ochorením COVID-19 v Petrohrade vo štvrtok 24. septembra 2020. Rusko zaznamenalo v piatok 108 úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom v priebehu posledných 24 hodín, čím celkový počet obetí pandémie v tejto krajine prekročil 20.000. Najvyššie počty nových nakazených sú v ruskom hlavnom meste Moskva, jeho okolitých oblastiach a v druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad. FOTO
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo ďalších šesť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia Covid-19

Ľudia by mali byť otestovaní podľa Matoviča počas dvoch víkendov. Matovič tvrdí, že testovať by sa malo v časových rozvrhoch podľa abecedného poradia obyvateľov. Malo by sa tak predísť zhromažďovaniu sa ľudí na jednom mieste. „testovanie bude bezplatné," dodal.