Na Slovensku by sa mala zaviesť kategória tzv. farmárskeho bitúnka. Počíta s tým novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú v piatok posunulo plénum Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Predložil ju poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov by tak mohli uvádzať na trh mäso domácich kopytníkov a zveri z farmových chovov, ktoré bolo vyrobené a manipulovalo sa s ním v prevádzkarni, ktorá spĺňa požiadavky a bola schválená, alebo podmienečne schválená.

Ondrej Dostál
Neprehliadnite

Podľa SaS je otázka zmeny ústavy predčasná, návrh by mohol prísť až koncom decembra

Návrh zákona má upraviť požiadavky na schvaľovanie tzv. farmárskych bitúnkov na zabíjanie zveri z farmových chovov a domácich kopytníkov vrátane hovädzieho dobytka zabitého pod šírym nebom voľným projektilom.

Schválené by mohli byť na základe hygienických požiadaviek ustanovených všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá ministerstvo.

Predkladateľ v doložke vybraných vplyvov konštatuje, že je možné očakávať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie z dôvodu možnosti žiadať o schválenie malých farmárskych bitúnkov s povolenými výnimkami z legislatívnych požiadaviek Európskej únie (EÚ), pokiaľ ide o výrobu a rozrábanie mäsa domácich kopytníkov a farmového chovu. Účinnosť zákona navrhuje poslanec od 1. januára 2022.

Na ilustračnej snímke krmivo pre domáce spoločenské zvieratá.
Neprehliadnite

Mačacie a psie maškrty: biznis, ktorý zarába bez ohľadu na pandémiu