Virtuálne sídla firiem sú na Slovensku obľúbené. Využíva ich každá šiesta firma registrovaná na našom území a spolu má sídlo na takejto adrese 38 075 spoločností. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá skúmala najrozšírenejšie miesta, kde má adresu viac ako 50 subjektov. V Českej republike sú virtuálne sídla ešte obľúbenejšie.

Najobľúbenejším sídlom je, prirodzene, Bratislava, kde v rôznych jej častiach je virtuálne usídlených až 28 507 podnikov, čo predstavuje až 75 percent z celkového počtu,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Absolútnymi favoritmi sú pritom Karpatské námestie v bratislavskej mestskej časti Rača, kde sídli 3 193 spoločností, Tallerova ulica (965) a Račianska ulica (851) z bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Obľúbenými adresami mimo metropoly sú aj Hlavná ulica v Štúrove (536 firiem), Južná trieda v Košiciach (341) či Mostná ulica v Nitre (322).

Virtuálne adresy podľa Štěpánovej najčastejšie využívajú startupy, malé jedno- až dvojosobové eseročky či pobočky zahraničných spoločností, ktoré k svojmu fungovaniu nepotrebujú vlastné podnikateľské priestory, čo im prináša významnú úsporu nákladov. „Na druhú stranu vždy upozorňujeme, že firmy s virtuálnym sídlom môžu predstavovať zvýšené riziko v obchodnom styku,“ dodala analytička.

V susednej Českej republike je o virtuálne sídla ešte vyšší záujem. Tam podľa dát využíva túto možnosť bezmála 120-tisíc firiem, teda každá piata spoločnosť. Aj tu má najväčšie zastúpenie hlavné mesto Praha, kde sídli viac ako 80 percent takýchto spoločností.