Najdôležitejšie správy

  • Vláda ukázala prvé ekonomické opatrenia pre firmy, zamestnancov a živnostníkov. Majú sedem bodov. ň
  • Celkovo je na Slovensku oficiálne nakazených 314 osôb.

Situáciu sme sledovali online

21:39 Francúzsko v nedeľu zaznamenalo 292 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 2606.

21:37 Talianske úrady v nedeľu oznámili, že predĺžia mesiac trvajúce obmedzenie pohybu verejnosti, ktoré má zastaviť šírenie pandémie nového koronavírusu. Počet úmrtí v krajine totiž dosiahol 10.779 a počet nakazených sa blíži k 100-tisíc.

22:17 Starosta Moskvy Sergej Sobianin v nedeľu všetkým obyvateľom mesta nariadil domácu izoláciu z dôvodu nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v meste, informovala agentúra AFP. Opatrenie vstúpi od platnosti od pondelka.

20:28 Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach zverejnilo na svojej stránke na sociálnej sieti video, v ktorom sa rómsky kráľ prihovára Rómom. „Ak porušíte stanovené pravidlá, straty môžu byť naozaj veľké. Predíďme tomu, že deti stratia matky, ženy mužov,“ znie jeho odkaz.

20:20 Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a jeho manželka boli v nedeľu pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková s tým, že predseda o tejto situácii už informoval mailom všetkých zamestnancov úradu, zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov.

19:44 Ako vnímajú firmy a analytici avizovanú pomoc od vlády? Majú svoje výhrady. 

18:33 Portugalsko reaguje na koronavírusovú krízu okrem iného zrýchleným udeľovaním povolení na pobyt všetkým migrantom, ktorí sa dosiaľ zdržiavali v tejto krajine ilegálne. Hlavným cieľom je umožniť týmto osobám bezplatné využívanie verejného systému zdravotníctva a sociálnych služieb.

Na Slovensku je už 314 chorých. Vláda predstavila pomoc firmám

Vojaci španielskej kráľovskej gardy dezinfikujú nemocnicu v Madride Zdroj: TASR

18:28 Iniciatíva SK Covid Hackhaton chce ponúknuť technológie v boji s COVID-19. Momentálne pracujú na vývoji viacerých aplikácií, ako je Triage App - systém pre urýchlenie výmeny údajov pacientov v odberných miestach, alebo Presence App pre zdravotnícky personál, ktorá zase uľahčí mať pod kontrolou dochádzku

17:18 Nemeckému automobilovému sektoru hrozí v dôsledku pandémie nového koronavírusu strata viac než 100-tisíc pracovných miest. Uviedol to šéf nemeckého Centra pre výskum automobilového priemyslu Ferdinand Dudenhöffer, ktorý vychádza z nepriaznivého vývoja dopytu.

17:08 Počet nakazených ochorením COVID-19 v Česku stúpol v nedeľu popoludní podľa ministerstva zdravotníctva na 2716. Ministerstvo v sobotu ráno uviedlo, že zomrelo 13 ľudí. Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe odpoludnia oznámila, že zomrela aj žena s rakovinou, ktorá mala COVID-19. Nie je však jasné, či ju rezort započíta do štatistík ako 14. obeť koronavírusu

16:50 Krajiny zápasiace so šírením nového koronavírusu masovo objednávajú ochranné pomôcky. Podľa malajzijských výrobcov rukavíc, ktorí sa na celosvetovej produkcii podieľajú takmer dvomi tretinami, však bude potrebné počítať s ich „chronickým nedostatkom“. 

16:37 Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil mimoriadny balík na pomoc ľuďom, ktorých pandémia nového koronavírusu zasiahla v najväčšej miere. Jeho súčasťou je aj zabezpečenie nákupných poukážok a potravinových balíčkov.

Na Slovensku je už 314 chorých. Vláda predstavila pomoc firmám

Vojenskí policajti hliadkujú na námestí v Budapešti 29. marca 2020. Zdroj: TASR

15:55 Počet žiadostí o repatriáciu mimoriadne vzrástol. Len z Veľkej Británie prišlo rezortu diplomacie v posledných dňoch okolo 2500 žiadostí. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus.

15:46 Minister financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfer spáchal samovraždu, lebo ho evidentne „hlboko znepokojovalo“, ako vyrieši ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu. V nedeľu to vyhlásil premiér Hesenska Volker Bouffier, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AFP.

15:30 V čínskej provincii Chu-pej, pôvodnom epicentre šírenia nového koronavírusu, v nedeľu obnovili prevádzku viacerých letísk v rámci postupného rušenia karanténnych opatrení, ktoré vyše dva mesiace udržiavali doma desiatky miliónov ľudí

15:09 Nórske zdravotnícke úrady oznámili, že začnú robiť náhodné testy na nový koronavírus. Nórsko sa inšpirovalo Islandom, ktorý takýto experiment už urobil.

15:05 V Austrálii sa budú môcť na verejnosti stretávať najviac dvaja ľudia naraz, oznámil v nedeľu v rámci sprísnenia opatrení proti šíreniu nového koronavírusu premiér Scott Morrison. 

14:47 Po autosalóne v Ženeve sa obeťou nového koronavírusu stal tento rok aj medzinárodný autosalón v Detroite.

14:12 Na čiastočnom znovuotvorení cestného hraničného priechodu Šiatorská Bukovinka–Somoskőújfalu, ktorý bol zatvorený v rámci opatrení proti šíreniu nákazy novým koronavírusom, sa dohodol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó s ministrom hospodárstva SR Richardom Sulíkom.

Na Slovensku je už 314 chorých. Vláda predstavila pomoc firmám

Policajné auto jazdí po ceste v zámockej záhrade počas slnečného počasia v Štuttgarte 28. marca 2020. Zdroj: TASR

14:10 Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje spoločnosti obchodu (Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco), upozorňuje na riziko, že v pondelok sa budú pred obchodmi vytvárať rady. Tiež hrozí riziko, že si nebude môcť každý zákazník nakúpiť v obchode v blízkosti jeho domova.

13:50 Vláda pripravila adresné opatrenia, ktoré majú firmám aj zamestnancom pomôcť prežiť krízu v súvislosti s novým koronavírusom. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister financií Eduard Heger. Chystajú sa aj ďalšie

13:27 Počet nakazených novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku dosiahol 408. Nákaze podľahli dvaja ďalší pacienti, počet obetí ochorenia COVID-19 tak stúpol na 13, zaznelo v nedeľu v Budapešti na tlačovej konferencii krízového štábu.

13:14 Otvorenie hraničného priechodu Šahy pre kamiónovú dopravu veľmi pomohlo. Skonštatoval to policajný prezident Milan Lučanský, ktorý bol situáciu na priechode osobne skontrolovať.

12:47 Polícia SR doteraz zaevidovala 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény, 218 porušení zákazu otvorenia reštauračných zariadení, dvakrát šírenie poplašnej správy a trikrát šírenie nákazlivej choroby. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec.

12:13 Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú novým koronavírusom sa v Španielsku za 24 hodín zvýšil o 838, čo je dosiaľ najviac počas jedného dňa. Ochoreniu v krajine podľahlo celkovo 6528 ľudí, vyplýva z údajov španielskej vlády zverejnených v nedeľu.

11:51 Aj Slováci, ktorí sa zo zahraničia vracajú individuálne, pôjdu do povinnej karantény v štátom určených zariadeniach. V nedeľu o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Takáto povinná karanténa v zariadeniach sa naďalej bude týkať aj Slovákov, ktorí prichádzajú zo zahraničia hromadne, či už prostredníctvom autobusov a lietadiel.

Na Slovensku je už 314 chorých. Vláda predstavila pomoc firmám

Na snímke klavirista Simon Höness hrá na klavíri uprostred ulice 25. marca 2020 v nemeckom meste Mainz. Zdroj: TASR

11:50 Na Slovensku pribudlo počas soboty 22 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 314. V nedeľu to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že počas soboty bolo vyšetrených celkovo 720 vzoriek.

11:44 Nákaze novým koronavírusom podľahlo v Českej republike už 13 ľudí. České ministerstvo zdravotníctva to oznámilo v nedeľu dopoludnia po úmrtí ďalších dvoch pacientov.

11:19 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolá na budúci týždeň zasadnutie Národnej rady SR. Chce totiž, aby boli pretavené do zákonov prvé rýchle opatrenia na pomoc ekonomike pre pandémiu nového koronavírusu. 

10:53 Premiér SR Igor Matovič spolu s ďalšími predstaviteľmi vlády v nedeľu ukázali prvé ekonomické opatrenia pre firmy, zamestnancov a živnostníkov. Majú sedem bodov, ktoré pomôžu zmierniť dopady koronavírusu.

10:26 Občanom SR bude od pondelka od polnoci umožnený tranzit územím Českej republiky. Podmienkou tranzitu je však, že sa uskutoční v čo najkratšom čase len s nevyhnutnou prestávkou a počas celého tranzitu územím Česka platí povinnosť mať zakrytý nos a ústa rúškom alebo šatkou. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojom webe s tým, že sa musia splniť aj ďalšie povinnosti.

Na Slovensku je už 314 chorých. Vláda predstavila pomoc firmám

Dve lietadlá z Číny priviezli 27. marca 2020 na bratislavské Letisko M. R. Štefánika zdravotnícke pomôcky Zdroj: TASR

10:06 Britský premiér Boris Johnson vyzval v liste adresovanom obyvateľom krajiny, aby zostali doma, a upozornil ich na prísnejšie opatrenia, ktoré ešte prídu v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

9:54 Z makroekonomického hľadiska spôsobila pandémia nového koronavírusu krízu ponuky aj dopytu zároveň. Uviedol to prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik

9:40 Na infikovanie novým koronavírusom zomrelo v Spojených štátoch už 2010 ľudí, čo predstavuje zdvojnásobenie prípadov v priebehu iba troch dní. Asi štvrtina z nich pripadá na mesto New York, ktoré je najťažšie zasiahnutou oblasťou v USA. Vyplýva to z údajov, ktoré v sobotu večer miestneho času zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa.

9:30 Predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín pre dojčatá a malé deti i na osobitné lekárske účely, rovnako aj predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín i predajne s krmivom pre zvieratá zostanú v nedeľu zatvorené. Nariadený majú totiž sanitárny deň. Výnimkou sú veterinárne ambulancie i takzvané pohotovostné lekárne, ktoré budú otvorené aj počas nedele.