Na Slovensku momentálne funguje 161 politických strán a hnutí, z toho 96 je v likvidácii. V roku 2020 nezanikla žiadna strana a vznikla jedna. Ide o stranu Hlas-SD, ktorú založil expremiér Peter Pellegrini spolu s ďalšími odídencami zo Smeru-SD. Vyplýva to z informácií Ministerstva vnútra (MV) SR a registra politických strán zverejnenom na webe MV. Na Slovensku chce okrem toho vzniknúť osem strán. Na registráciu potrebujú minimálne 10-tisíc podpisov od občanov.

„V roku 2020 nezanikla ani jedna. Politická strana s názvom Občianski liberáli bola však zrušená - zapísaná do likvidácie," uviedla pre TASR Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. V roku 2021 zatiaľ nevznikla nová strana ani žiadna nezanikla.

Na snímke expremiér a podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený) počas rokovania 12. schôdze parlamentu v utorok 29. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Referendový petičný výbor vznikne v najbližších dňoch, informoval Pellegrini

Oznámenie o zbieraní podpisov na vznik politickej strany zverejnili na webstránke rezortu vnútra subjekty Reálna národná strana - Patriot, Ľudia ulice, Slovenská pirátska strana, Pirátska strana, Právo Slovenskej republiky, Rómska strana, ODS - Občianski demokrati Slovenska a subjekt Budúcnosť pre Slovensko.

V oznámení o prípravnom výbore strany Právo Slovenskej republiky figuruje košická advokátka Adriana Krajníková. Meno europoslanca Miroslava Radačovského je zase v prípravnom výbore subjektu Reálna národná strana - Patriot. Radačovský bol do europarlamentu zvolený za ĽSNS.

Zakladatelia strany musia vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splnia všetky zákonné podmienky, ministerstvo stranu zaregistruje.