Konkrétne ide o únos vietnamského funkcionára Trinh Xuan Thanha, ktorý bol unesený z Nemecka do Vietnamu. S podozrivými vietnamskými únoscami sa na Slovensku stretol aj minister vnútra Robert Kaliňák. Nemci sa pýtajú, či Slováci pomáhali Vietnamcom v záverečnej fáze únosu, keď bolo treba prepraviť uneseného z Európy do Vietnamu.

Aktuality ďalej pripomínajú, že Trinh Xuan Thanh bol predsedom predstavenstva a predsedom štátnej stavebnej spoločnosti. Dvakrát ho odsúdili za doživotie pre korupciu. Uniesli ho 23. júna 2017 a politickí analytici sa domnievajú, že za únosom bol výsledok boja o moc v Komunistickej strane Vietnamu.

Slovensku hrozí škandál. Nemecko sa pýta, či Kaliňák nepomáhal pri únose

Trinh Xuan Thanh, ktorého podľa Nemecka uniesla tajná služba. Zdroj: SITA / AP

Podozrivé autá parkovali pri Bôriku

Za hlavného podozrivého a vodcu únosu sa považuje generál Hung. Trinh Yuan Tanha utiekol cez Laos a Thajsko do Turecka. V auguste 2016 prišiel do Nemecka s diplomatickým pasom, kde žiadal o azyl. Vietnamská polícia to však nedovolila. Niekoľkokrát vyzvala nemecké úrady, aby ho vydali. Podľa tvrdenia nemeckého prokurátora ho napokon z Berlína uniesla vietnamská tajná služba.

Táto kauza značne poškodila vzťahy medzi Nemeckom a Vietnamom. Nemecká vláda je totiž presvedčená, že bývalý generálny riaditeľ štátnej stavebnej spoločnosti PetroVietnam Construction (PVC), dcérskej firmy ropného a plynárenského gigantu PetroVietnam, bol v júli 2017 odvedený z Berlína proti svojej vôli. Podľa jeho nemeckej obhajkyne sa stal obeťou politických machinácií. Vietnamská strana tvrdí, že do vlasti sa vrátil dobrovoľne.

V článku Aktuality.sk informujú, že 26. júla 2017, tri dni po únose Trinh Xuan Thanha, odcestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy. Podľa údajov GPS stálo auto zaparkované pri bratislavskom hoteli Bôrik. Hotel podlieha správe slovenskej vlády. A práve v deň, keď tam podozriví parkovali, sa na Bôriku konalo pracovné stretnutie vysokopostavených vietnamských a slovenských politikov.

Požičané lietadlo

Na stretnutí sa zúčastnil aj vietnamský minister verejnej bezpečnosti To Lam, ako aj generál Hung, hlavný podozrivý a údajný vodca únosu. Zo slovenskej strany sa na stretnutí zúčastnili vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Vyšetrovatelia považujú za pravdepodobné, že unesený sa v tomto čase nachádzal ešte stále v Európe.

Aktuality.sk sa následne sa v článku pýtajú – Prečo sa teda konalo toto stretnutie, na ktorom sa zúčastnilo hneď viacero vietnamských podozrivých? Rokovali Vietnam a Slovensko o tom, ako dostať Trinha z Európy? A Slovensko pritom – podľa okolností – možno dokonca aj pomáhalo?

Podozrenia zosilneli, keď ministerstvo vnútra priznalo, že Vietnamu požičalo vládny špeciál na cestu do Moskvy. Tvrdí síce, že občan s takýmto menom na palube nebol, mená cestujúcich však nezverejnilo. Zároveň tvrdí, že Vietnamom mohlo byť zneužité. Nemecké tajné služby však podozrievajú R. Kaliňáka a Slovensko, že na únose spolupracovali.

V správach slovenských médií sa v čase stretnutia písalo, že stretnutie malo slúžiť prehĺbeniu spolupráce v oblasti verejnej bezpečnosti. V tomto zmysle sa vyjadril aj minister R. Kaliňák. Pár dní po potom sa Trinh Xuan Thanh objavil vo vietnamskej televízii.