Slovenský premiér Eduard Heger vyzval európskych partnerov k solidarite s Bratislavou pre prípad spoločného odstrihnutia od dodávok zemného plynu a ropy z Ruska kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Povedal to po schôdzke so svojim belgickým kolegom Alexanderom De Crooom, ktorý pre Hegerovu požiadavku vyjadril pochopenie. Slovensko je teraz závislé na dodávkach energií z Ruska. Obaja politici vyjadrili podporu vojnou zasiahnutej Ukrajine.

Záruky od partnerov

„Je dôležité, aby sme dostali záruky od našich partnerov v Európskej únii. Slovensko je zodpovedným partnerom pri preprave plynu do západnej Európy. Niečo také potrebujeme od krajín, ktoré sú na sever, západ a juh od nás, ak dôjde k zmene zdroja. Dnes sme na začiatku reťazca, potom by sme boli na konci," povedal Heger.

Predseda slovenskej vlády opäť odmietol požiadavku Moskvy ohľadom platieb za plyn v rubľoch. Možnosť úhrady v ruskej mene predtým pripustil slovenský minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý za to čelil kritike od niektorých svojich koaličných partnerov.

Solidarita pri dodávkach

Belgický premiér na návšteve Bratislavy sľúbil solidaritu pri dodávkach plynu pre prípad odstrihnutia európskeho bloku od dodávok z Ruska. „Chápem, že my sme v tomto prípade na začiatku (reťazke). Ak prijmeme kroky, musíme sa uistiť, že bezpečnosť bude zaistená pre všetkých, aj pre Slovensko," povedal.

Za dôležitú označil predseda belgickej vlády jednotu EÚ v otázke protiruských sankcií i pomoci ukrajinským utečencom. Povedal tiež, že vojnové zločiny na Ukrajine počas terajšieho konfliktu nemôžu zostať nepotrestané. Podľa Hegera, ktorý minulý týždeň navštívil Kyjev, Ukrajinci chcú byť súčasťou Európy, ktorá je postavená na hodnotách slobody a demokracie.

Ďalšie dôležité správy

WA 88 Kyjev - Rakúsky kancelár Karl Nehammer (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odchádzajú po tlačovej konferencii v Kyjeve v sobotu 9. apríla 2022. Rakúsky kancelár očakáva zavedenie ďalších sankcií zo strany Európskej únie voči Rusku, ale obhajuje doterajší nesúhlas svojej krajiny s prerušením dodávok ruského plynu. Po rakúskom kancelárovi sa s ukrajinským prezidentom stretol aj britský premiér Boris Johnson. Už v piatok Kyjev navštívila šéfka Európskej komisie Ursula von der L
Neprehliadnite

Rakúsky kancelár obhajoval v Kyjeve nesúhlas s prerušením dodávok ruského plynu