Slovensko chce vyškoliť 172 800 seniorov na používanie informačných a komunikačných technológií, absolventom kurzov tiež rozdá tablety. Projekt zhruba za 70 miliónov eur je súčasťou slovenskej časti únijného fondu obnovy, na ktorého vytvorení sa EÚ dohodla v záujme oživenia ekonomík po kríze spôsobenej koronavírusovou nákazou. Novinárom to dnes povedala ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Výhody digitalizácie

„Je potrebné, aby každý v našej spoločnosti mal prístup k výhodám digitalizácie. V súčasnosti existuje veľká skupina ľudí, ktorá k týmto výhodám prístup nemá. Generačná priepasť sa zväčšuje," povedala Remišová.

V pilotnej fáze sa do kurzov zapojí 1 000 seniorov starších ako 65 rokov, do konca roku 2026 by potom mala byť naplnená celá kapacita projektu.

Zručnosti seniorov

„Všetko sa presúva do digitálneho priestoru, všetky služby sú digitalizované. Väčšina seniorov nemá zručnosti na používanie týchto služieb," povedala Remišová. dôchodcov tieto zariadenia využíva v oblasti elektronických služieb len malá časť ľudí.

Digitalizácia je jednou z piatich základných oblastí, na ktoré sa zameriava slovenský plán obnovy. Bratislava na konci apríla podala prvú žiadosť o čerpanie 458 miliónov eur z fondu obnovy, z ktorého bude môcť Slovensko v rámci grantov použiť približne šesť miliárd eur.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini gestikuluje počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v piatok 24. septembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Strana Hlas chce dôchodcom pridať, dôvodom má byť nepriaznivý vývoj inflácie