Úsmevný príbeh na úvod. Milan Mazurek, odsúdený za hanobenie rasy, národa a presvedčenia, na pôde slovenského parlamentu plamenne reční o dôležitosti slobody a demokracie a cituje Benjamina Franklina, jedného zo zakladateľov Spojených štátov amerických.

Znie to ako začiatok vtipu, no táto scéna sa naozaj udiala. Takéto, ale aj mnohé ďalšie bizarné situácie mohol pozorný poslucháč zachytiť počas rozpravy o vládnom návrhu zákona, ktorý výrazne obmedzuje právo na súkromie. Hoci by si pozornosť zaslúžila aj nová opozícia, vládny návrh má dnes prednosť.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes okrem iného navrhla, aby mal Úrad verejného zdravotníctva možnosť oboznamovať sa s predmetom telekomunikačného tajomstva. Inými slovami, štát zrejme čoskoro bude vedieť, kde práve ste, kedy ste išli nakúpiť a koľko času trávite v domácnosti. Stačí na to mobilný telefón.

Boj proti vírusu

Dôvod je prostý. Štát potrebuje prostriedky na to, aby mohol dozerať na ľudí, ktorí musia byť v izolácii, či rovno v karanténe. Musí byť schopný kontrolovať ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom a hoci nemajú vážne komplikácie, v najbližších týždňoch sa nesmú pohnúť z domu.

V rôznych krajinách si vybrali rôzne cesty. Napríklad v Českej republike

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa