Slovensko uzavrelo s Fínskom medzivládnu dohodu na nákup 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8x8. Celková cena zákazky vrátane logistiky, infraštruktúry a munície je 447 miliónov eur. Prvé vozidlo by malo byť dodané v septembri 2023. Minister obrany SR Jaroslav Naď o tom informoval po utorkovom rokovaní s fínskym ministrom obrany Anttim Kaikkonenom.

Výhodný kontrakt, tvrdí minister

„Splnili sme všetky náležitosti na to, aby sme mohli zavŕšiť transparentný a pre Slovenskú republiku veľmi výhodný kontrakt, ktorý donesie veľmi zásadné spôsobilosti, ktorými Ozbrojené sily SR doteraz nedisponovali," vyhlásil slovenský minister.

Ako priblížil Naď, podpísaná bola aj zmluva medzi štátnou spoločnosťou Konštrukta Defence a spoločnosťou Patria, ako aj Ministerstvom obrany SR a spoločnosťou Patria. Deklaroval vyše 40-percentné zapojenie slovenského obranného priemyslu.

„Viac ako 40 slovenských spoločností bude profitovať z tejto zákazky," uviedol.

Naď: Nižšia cena napriek inflácii

Za jeden kus vozidla zaplatí Slovensko 4,675 milióna eur. „Vozidlo, ktoré bolo pripravené za bývalej vlády, bolo za 4,785 milióna eur. Čiže o viac ako 100-tisíc eur na kus je teraz toto vozidlo lacnejšie,“ povedal Naď.

Poukázal na to, že nižšiu cenu sa podarilo dohodnúť napriek vysokej inflácii, ale aj napriek vylepšeniam oproti pôvodnému modelu, napríklad kanónu podľa štandardov NATO či zabudovanému najmodernejšiemu komunikačnému systému.

Prvé vyrobia vo Fínsku

Prvých niekoľko vozidiel vyrobia vo Fínsku. Ako vysvetlil minister, zaučiť sa tam majú slovenskí zamestnanci. Po ôsmom vozidle sa má výroba presunúť na Slovensko. Prvé vozidlo by mohlo byť vyrobené na Slovensku v roku 2024.

Fínsky minister vidí v nákupe príležitosť na prehĺbenie spolupráce ozbrojených síl oboch krajín. Vyzdvihol pritom potrebnosť interoperability, ktorej dôležitosť ukázala vojna na Ukrajine. Pripomenul tiež, že podpis kontraktu je sfinalizovaním spolupráce, ktorá sa začala ešte pred piatimi rokmi, keď krajiny podpísali memorandum o porozumení.

Päť krajín v tendri

Fínske vozidlo Patria AMVXP 8x8 v konfigurácii s vežou Turra-30 a 30 mm kanónom uspelo v tendri, do ktorého sa zapojilo celkovo päť krajín. Nové bojové obrnené vozidlá budú základom pri plnení spojeneckých záväzkov na vytvorenie ťažkej mechanizovanej brigády.

Ďalšie dôležité správy

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Neprehliadnite

Naď rokoval v Prahe s rezortnými kolegami z členských štátov EÚ