Slovensko v tomto roku pravdepodobne prekročí deficit štátneho rozpočtu, ktorý je naplánovaný na 7,41 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) alebo na 8,049 miliardy eur. V stredu to na tlačovej konferencii venovanej saldokontu Finančnej správy SR povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Na snímke zľava minister financií Eduard Heger (OĽaNO) a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas 33. schôdze vlády SR v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ekonomické oživenie je nečkane pomalé. Slováci viac šetria a menej si požičiavajú

„Už dnes môžeme hovoriť, že (deficit) jednoducho nebude reálny, že bude omnoho väčší vzhľadom na to, že druhá vlna covidu je výrazne silnejšia a dosahy budú výrazne väčšie," povedal Matovič. 

Minister financií zdôraznil, že už plánovaný deficit bol tretí najhorší v EÚ, a preto nebude možné uvažovať o zásadnom znížení daní a odvodov. „Vždy som bol zástanca toho, aby sme sa zakrývali takou perinou, na akú máme," povedal Matovič. Minister zdôraznil, že za tejto situácie snívať a klamať ľudí, že budeme zásadne znižovať dane a odvody, by bolo nezodpovedné.