Slovensko štartuje dlhý proces neformálnych rokovaní s Európskou komisiou (EK) o partnerskej dohode týkajúcej sa eurofondov na najbližšie programové obdobie. Uviedla to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) na utorkovej tlačovej konferencii.

Ako dodala Remišová, na rade vlády o partnerskej dohode diskutovala so zamestnávateľmi, odbormi, samosprávami, akademickým sektorom či mimovládnymi organizáciami. „Som veľmi rada, že sme na tento strategický a investičný plán dostali mimoriadne pozitívne odozvy," zhodnotila ministerka.

Na snímke je Eduard Heger na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci.
Neprehliadnite

Vláda bude pravidelne na rokovaniach vyhodnocovať eurofondy, informoval Heger

Remišová priblížila, že strategický a investičný plán počíta s 12,8 miliardy eur z eurofondov, čo je menej ako v predchádzajúcom programovom období, a objemy zdrojov sa znižovali v každej oblasti.

Prostriedky budú rozdelené do viacerých fondov - Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR), Kohézny fond (KF), Európsky sociálny fond (ESF) a Fond na spravodlivú transformáciu (FST). „Najväčšie škrty zo strany Európskej únie boli v KF," podotkla Remišová s tým, že z tohto fondu sa financuje najmä infraštruktúra.

Pohľad na Bratislavu. Bratislavský Hrad a Národná rada Slovenskej republiky.
Neprehliadnite

Bratislavský región by mohol dostať z eurofondov miliardu navyše

Remišová vyčíslila, že do EFRR alokuje Slovensko 7,3 miliardy eur, do KF 2,6 miliardy eur, do ESF 2,1 miliardy eur a do nového FST, ktorý je určený na riešenie dôsledkov transformácie a podporu území, ktoré sú najviac postihnuté prechodom ku klimatickej neutralite, by malo ísť 459 miliónov eur. Na Slovensku z tohto nového fondu môžu byť podporené štyri regióny, a to trenčiansky (konkrétne región hornej Nitry), bratislavský, banskobystrický a košický región.

Remišová uistila, že pri rozdeľovaní sa nezohľadňovali politické kritériá, rozhodujúca bola odborná stránka veci a dodržiavať bolo treba aj mnoho pravidiel EK. Napríklad pri EFRR muselo byť dodržané pravidlo, že 25 percent z peňazí pôjde na inovácie a 30 percent na cieľ Ekologické Slovensko. Pri ESF zase musí ísť 25 percent na inklúziu, tri percentá na materiálnu depriváciu, 12,5 percenta na záruky pre mladých.