Európska komisia v piatok oznámila, že sa podarilo zmobilizovať jednu miliardu eur na takzvané koridory solidarity s cieľom zlepšiť globálnu potravinovú bezpečnosť a poskytnúť pomoc pre ukrajinské hospodárstvo. Do tejto iniciatívy bolo zapojené aj Slovensko.

Pod spoločné vyhlásenie sa okrem EK podpísali Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a tiež Moldavsko, Ukrajina a Európska investičná banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) a Svetová banka.

Peniaze poputujú na rôzne projekty

Komisia spresnila, že na podporu koridorov solidarity vyčlení 250 miliónov eur vo forme grantov a z krátkodobého hľadiska podporí rýchle zlepšenia, najmä pokiaľ ide o mobilné zariadenia, s cieľom skrátiť čakacie doby a zlepšiť pohyb cez hraničné priechody a ich prístupové trasy.

Zo strednodobého hľadiska zmobilizuje Nástroj na prepájanie Európy a 50 miliónov eur na rozvoj infraštruktúry pre ďalšie zvýšenie kapacity koridorov solidarity.

Európska investičná banka plánuje do konca roka 2023 investovať 300 miliónov eur do projektov vyplývajúcich z potrieb koridorov solidarity. EBOR investuje v období 2022 až 2023 300 miliónov eur a Svetová banka chce v roku 2023 poskytnúť finančné zdroje až do výšky 100 miliónov dolárov do do opráv a obnovy infraštruktúry, obchodu a logistiky.

Významná pomoc pre Ukrajinu

Eurokomisia a členské štáty EÚ susediace s Ukrajinou v reakciu EÚ na ruskú agresiu proti Ukrajine zriadili v máji koridory solidarity medzi EÚ a Ukrajinou. Ide o obchodné kanály pre vývoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny a pre vývoz a dovoz iného tovaru.

Komisia spresnila, že Ukrajina ako jeden z najväčších svetových producentov obilia dodávala na svetové trhy okolo 45 miliónov ton obilia ročne. Rusko sa počas vojny úmyselne zameriava na poľnohospodársku produkciu a vývoz, blokuje bezpečnú plavbu do ukrajinských prístavov, ako aj vyplávanie z nich, a hromadí zásoby v obilných silách. To vedie k nárastu svetových cien obilnín, vytvára globálnu potravinovú neistotu a ohrozuje živobytie miliónov ľudí.

Od vzniku koridorov solidarity bolo vyvezených viac ako 15 miliónov ton ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru (obilnín, olejnatých semien a súvisiacich výrobkov) vlakmi, po cestách a cez prístavy v Čiernom mori a na Dunaji, pripomína EK. Vďaka čiernomorskej obilnej iniciatíve sa od augusta podarilo obnoviť dodávky obilia z ukrajinských prístavov.

Koridory solidarity sú v súčasnosti jedinou možnosťou aj pre vývoz nepoľnohospodárskych ukrajinských tovarov z Ukrajiny do zvyšku sveta, a na dovoz tovaru, ktorý Ukrajina potrebuje, ako je palivo a humanitárna pomoc, dodáva EK.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 Tirana - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s albánskym premiérom Edim Ramom v Tirane vo štvrtok 27. októbra 2022. Ursula von der Leyenová absolvuje tento týždeň návštevu Albánska, Kosova, Severného Macedónska, Bosny, Srbska a Čiernej Hory. Začiatkom decembra (6.12.) sa stretnú v albánskej metropole lídri členských štátov EÚ a ich partneri zo západného Balkánu na summite EÚ - západný Balkán. FOTO TASR/AP  

President
Neprehliadnite

EÚ poskytne Moldavsku ďalších 250 miliónov eur, uviedla von der Leyenová