Viaceré ministerstvá pripravili návrhy na zvýšenie spotrebnej dane z cigariet a podobného tovaru, rovnako ako zrušenie úľavy z platenia povinných odvodov z 13. a 14. platu zamestnancov. Cieľom je zvýšiť príjmy štátu. Jeho hospodárenie sa totiž zhoršilo po prepuknutí pandémie koronavírusom.  Vyplýva to z materiálov Ministerstiev financií a sociálnych vecí.

Po novom by si mali priplatiť aj fajčiari. V budúcom roku by krabička cigariet zdražela o 40 centov a v roku 2023 o ďalších 20 centov. Na takzvané zahrievané tabakové produkty, ktoré podľa Ministerstva financií obsahujú oproti cigaretám približne polovičné množstvo tabaku, by mala stúpnuť sadzba spotrebnej dane na viac ako 2,5 násobok súčasnej úrovne. Zdanenie výrobkov spomenutej kategórie by tak bolo s odstupom najvyššie v regiónoch strednej Európy.

Skoncovať s cigaretami vám pomôže aj zdravá životospráva.
Neprehliadnite

Cigarety budú od februára 2021 drahšie a pod prísnejšou kontrolou

Od zvýšenia spotrebnej dane z tabaku si Ministerstvo financií sľubuje zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu o 105 miliónov eur, v ďalších rokoch by mal byť dodatočný výnos ešte vyšší. Aj Česká republika pripravuje zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, príslušný návrh už prerokúva Snemovňa.