Delegácia sa potom presunie do Bratislavy, kde je naplánované stretnutie s ministerkou pôdohospodárstva SR Gabrielou Matečnou (SNS), predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry, zástupcami mimovládnych organizácií, investigatívnymi novinármi, ale aj so špeciálnym prokurátorom.

Päťčlennú delegáciu EP budú počas programu na východe Slovenska sprevádzať ako pozorovatelia slovenskí europoslanci Monika Smolková a Ivan Štefanec. Na programe v Bratislave sa okrem I. Štefanca zúčastní aj europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD).

I. Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente, skonštatoval, že premiér Peter Pellegrini sa kontroly z EP bojí. „Európsky parlament má právo kontrolovať finančné toky, ktoré smerujú na Slovensko z Európskej únie, a ich využite. Ak nemá premiér Pellegrini a jeho vláda čo skrývať, určite im sprístupní všetky potrebné dokumenty na stretnutí,“ uviedol Štefanec.

Nespokojní farmári 

Europoslanec v máji tohto roka na pôde EP v Bruseli inicioval vypočutie poľnohospodárov z východného Slovenska. Tí svedčili o problémoch spojených so zneužívaním eurofondov a nátlakom zo strany úradnej moci. Poslanec upozornil, že spoločná poľnohospodárska politika EÚ je založená na pomoci malým a stredným farmárom, avšak prax na Slovensku pod vládami Smeru podľa neho zvýhodňuje najmä veľkých farmárov, a dokonca kryje niektoré podvody.

„Ako predseda organizácie SME Europe často riešim sťažnosti farmárov a malých podnikateľov. Je načase, aby ich začala brať vážne aj slovenská vláda. Tohtoročné protesty a odhalenia ukázali, že namiesto deklarovanej podpory slovenskej poľnohospodárskej produkcie len napĺňa vrecká niekoľkým oligarchom,“ opísal situáciu I. Štefanec.

M. Smolková, vedúca slovenskej delegácie vo frakcii socialistov a demokratov v EP (S&D), pripomenula, že misia výboru CONT je pokračovaním misií europarlamentu z marca a septembra tohto roka v súvislosti s informáciami, ktoré boli publikované po Kuciakovej vražde.

„Keďže do predchádzajúcich dvoch správ sa dostali okrem faktov aj subjektívne hodnotenia, predovšetkým politické, rozhodla som sa nanominovať sa do tejto delegácie, aby som mala informácie z prvej ruky,“ uviedla poslankyňa.

Vyjadrila presvedčenie, že ministerstvo pôdohospodárstva, ako aj organizácie pod vedením ministerky Gabriely Matečnej urobili všetky opatrenia na to, aby bol dotačný systém v agrorezorte na Slovensku prehľadný, spravodlivý, efektívnejší aj rýchlejší, a že orgány činné v trestnom konaní sú aktívne pri dotačných podvodoch, o ktorých písal aj Ján Kuciak.

„Chyby pri čerpaní eurofondov sú v každom členskom štáte, preto misie poslancov Európskeho parlamentu majú svoj význam a zistené nedostatky sa môžu preniesť do opatrení v novej legislatíve,“ spresnila M. Smolková. Upozornila, že je to obzvlášť dôležité v tomto období, keď sa rokuje o viacročnom finančnom rozpočte, v ktorom má ísť tretina prostriedkov na spoločnú poľnohospodársku politiku.