Francúzsky sieťový operátor RTE v uplynulých dňoch upozornil na možné zimné miniblackouty. Vo Francúzsku sa stále častejšie skloňujú riadené výpadky elektriny počas zimných mesiacov, a to v súvislosti s pokračujúcimi problémami s poškodenými jadrovými reaktormi. Viaceré z nich totiž s veľkou pravdepodobnosťou nestihnú opraviť podľa pôvodných plánov. Francúzi hľadajú spôsob, ako zvýšiť výkon vodných a veterných elektrární aj dovoz elektriny.

TREND zisťoval, ako to môže ovplyvniť ďalšie európske krajiny vrátane Slovenska. Situáciu objasňuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Jej hovorkyňa Sandra Čičová Kotzigová približuje výsledok tohtoročného testu stavu energetickej núdze na Slovensku, aj to, čo spôsobili rozsiahle blackouty v uplynulých rokoch v Turecku či Taliansku.

Pripravuje sa Slovensko na podobné krízové scenáre, o ktorých sa momentálne diskutuje vo Francúzsku?

SEPS ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy vykonáva pravidelné bezpečnostné analýzy v zmysle povinností, ktoré vyplývajú z príslušnej legislatívy. Dispečeri na Slovenskom elektroenergetickom dispečingu sa priebežne pripravujú na zvládanie krízových situácií v elektrizačnej sústave Slovenska. Pre prípad krízových situácií sú pripravené opatrenia Plánu obrany, ako aj postupy Plánu obnovy sústavy. V súčasnosti nemáme hlásené od významných výrobcov elektriny na území SR problémy podobného druhu ako vo Francúzsku.

Hrozia na Slovensku zimné krátkodobé výpadky elektriny?

Keď hovoríme o výpadkoch elektriny na väčšom území SR, tak tieto nepredpokladáme. No vzhľadom na prepojenosť celoeurópskeho elektroenergetického systému sa porucha môže na územie Slovenska rozšíriť aj zo zahraničia. Samozrejme, lokálne výpadky elektriny môžu nastať z rôznych dôvodov, sú to napríklad poveternostné vplyvy, kalamity, teplota a podobne.

V čom sú pre Slovensko riziká v rámci prepojenia s celoeurópskym energetickým systémom, aj v súvislosti so situáciou vo Francúzsku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa