Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa zúčastnila na podujatí venovanom problematike vývozu poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny.

Ruská agresia export potravín zastavila

Ukrajina bola pred vojnou popredným vývozcom potravín do rôznych častí sveta, ruská agresia však export zastavila, čo doviedlo niektoré krajiny na pokraj hladomoru. „Som rada, že Slovensko je časťou riešení s cieľom uľahčiť Ukrajine vývoz poľnohospodárskych komodít a prispieva tak ku globálnej potravinovej bezpečnosti. No vždy sa dá spraviť viac," uviedla Ingrid Brocková.

Možnosti vývozu cez alternatívne trasy 

Dodala, že Slovensko podporuje tzv. koridory solidarity iniciované EÚ, ktoré umožňujú dostať ukrajinské obilie na svetové trhy. „Slovensko sa nemôže porovnávať s prístavnými kapacitami Poľska a Rumunska, no teraz je nevyhnutné mať aj alternatívne trasy vo forme železničnej a cestnej prepravy," dodala štátna tajomníčka.

Na podujatí, ktoré sa konalo v Bratislave na podnet Veľvyslanectva Švédskeho kráľovstva, sa za Slovensko okrem Ingrid Brockovej zúčastnili aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha, predstavitelia ZSSK Cargo, samosprávy a miestnej štátnej správy z východného Slovenska. Cieľom bolo aj s predstaviteľmi Ukrajiny a Švédska prediskutovať možnosti vývozu ukrajinských potravín cez alternatívne trasy a pomenovať bariéry, ktoré pritom existujú.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Ďalšie dôležité správy

pole ozimná pšenica šarišský hradný kopec
Neprehliadnite

Ruská invázia na Ukrajinu môže zvýšiť ceny obilia o 7 percent