Slovensko nie je ,,jedno veľké ohnisko", tvrdí iniciatíva Dáta bez pátosu. Kritizuje premiéra Igora Matoviča (OĽANO) za jeho stredajšie výroky na adresu vedcov, ktorí nepovažujú myšlienku ďalšieho celoplošného testovania na celom území Slovenska za správny krok v boji s pandémiou nového koronavírusu. Platforma žiada od predsedu vlády za jeho slová ospravedlnenie.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič sa pustil do odborníkov, podľa neho klamú a tancujú na hroboch ľudí

Vážny problém vidí platforma najmä pri 1,5 milióna obyvateľov. Sú z oblastí, kde je výskyt ochorenia (incidencia) za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov medzi 260 a 400. ,,To je už vážne, ale majú lockdown. Tam sa mobilní občania testujú antigénovým testom v mobilných odberových miestach, chodia na PCR testy. Navýšte im kapacitu a zaplaťte im PCR," odkázala iniciatíva.

Pomoc potrebuje podľa nej predovšetkým 18 zo 72 okresov Slovenska. ,,Našťastie je len 18 okresov zo 72, kde žije v prevažne priemyselných regiónoch a v šiestich krajských mestách, ktorí potrebujú vašu pomoc. Z nich polovica trčí doma, ani sa nehne, detiská za počítačmi, matky s nimi, mnohí postupne home office," uvádza iniciatíva na sociálnej sieti.

Podľa analytikov z platformy Dáta bez pátosu by mal mať maximálne jeden milión obyvateľov možnosť dať sa otestovať, najlepšie u zamestnávateľa. Rovnako navrhujú zvýšiť pandemickú práceneschopnosť (PN) na 80 percent mzdy a pandemickú OČR všetkým, ktorí majú deti do 15 rokov.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu k mimoriadnej pandemickej situácii 31. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Iný spôsob boja s vysoko infekčným vírusom ako plošné testovanie nevidím, uviedol Krajčí

Rovnako kritizujú aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) za prednostné očkovanie. ,,Pokutu dajte svojmu ministrovi zdravotníctva za to, že jeho pracovníci vyrazili na vakcináciu. Na krku majú hlavu, v nej rozum a vedeli čo robia," dodali analytici. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR už odmietlo informácie o uprednostňovaní osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít očkovacej stratégie.