• Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Ministerstvo chce zmenou legislatívy rozšíriť kompetencie všeobecných lekárov, splnomocniť ich plánuje na výkon dispenzárnej starostlivosti. Ide o systematické sledovanie pacienta s chronickou chorobou, v stabilizovanom stave, s cieľom dlhodobej stabilizácie zdravotného stavu, čím sa predchádza jeho zhoršeniu. V súčasnosti ju vykonávajú len špecialisti. Aké konkrétne diagnózy budú spadať pod dispenzár všeobecného lekára, ministerstvo ešte nezadefinovalo, už teraz však konštatuje, že pôjde len o niekoľko vybraných chorôb.

 • Opozícia sa pokúsi v parlamente odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Zástupcovia opozičných strán OĽaNO, NOVA a SaS začali zbierať poslanecké podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu ešte koncom januára. Dôvodom je možný konflikt záujmov pre Pavlisovo pôsobenie vo firme Port Service. Tá sa pre neúspech v privatizácii Slovenskej plavby a prístavov v roku 2002 súdi o odškodné vyše 60 miliónov eur so štátnym Fondom národného majetku SR (FNM).

 • Absolventov vysokých škôl je dnes o 67-tisíc viac ako pracovných miest, pri ktorých zamestnávatelia žiadajú vysokoškolský diplom. V roku 2023 bude počet ekonomicky aktívnych absolventov vysokých škôl o 127-tisíc vyšší, no pracovných miest bude viac len o 83-tisíc. Počet absolventov spoločensko-vedných odborov narastie do roku 2023 o 53-tisíc, no takmer polovica z nich si prácu nenájde. Na druhej strane, dopyt bude najmä po absolventoch technických škôl. Na pracovnom trhu už dnes chýba viac ako 5 500 inžinierov, no v roku 2023 bude chýbať 20-tisíc absolventov vysokých škôl s technickým zameraním.

  Slovensko nemá pracovné miesta pre 67-tisíc absolventov vysokých škôl

  Zdroj: Maňo Štrauch

 • Premiér Robert Fico víta mierovú dohodu o Ukrajine, no podľa neho treba byť v jej hodnotení opatrný. „Vítajme tento proces, ale buďte takisto opatrní, pretože to, čo sa udialo v Minsku, definitívne nerieši problém vojenského konfliktu, ale môže ho utlmiť a môže viesť v nejakom časovom horizonte k jeho úplnému zastaveniu,“ povedal Fico novinárom v Bruseli. Opatrenia, ktoré sú navrhnuté v dohode z Minsku, môžu ešte vyvolávať veľa nervozity, tvrdí Fico. Ako príklad uviedol, že ukrajinský parlament má prijať do 30 dní špeciálny zákon alebo právny predpis, ktorý dá osobitný status oblastiam, v ktorých je teraz vojenský konflikt. „Aký to má byť status? Kto o tom bude rozhodovať?“ pýtal sa Fico. Poukázal tiež na fakt, že prímerie sa má začať 15. februára, čo podľa neho naznačuje, že najbližšie dni ešte môže ukrajinská armáda aj proruskí separatisti využiť na posilňovanie pozícií.

 • Samosprávne kraje sú pri rozhodovaní o počte otvorených tried prvých ročníkov na stredných školách v konflikte záujmov. Vo svojich kompetenciách majú totiž možnosť znižovať počty tried nielen v školách, ktoré zriaďujú, ale aj v školách cirkevných a súkromných zriaďovateľov. Kraje následne v snahe zachovať všetky vlastné školy siahajú na triedy najmä súkromným a cirkevným školám.

 • Slovensko je na 14. mieste v rebríčku indexu slobody tlače na svete. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré každoročne zostavuje pôvodne francúzska, v súčasnosti už medzinárodná nezisková organizácia Reportéri bez hraníc (Reporters sans frontieres, Reporters Without Borders). Slovenská republika oproti predošlému roku poskočila o šesť miest a dosiahla index slobody tlače 11,66. Tesne pred nami, na 13. mieste, je Česká republika s indexom slobody tlače 11,62.

 • Lídri Európskej únie na blížiacom sa summite pravdepodobne vynechajú tému protiruských sankcií. Po oznámení dohody, ktoré má zabezpečiť prímerie na východe Ukrajiny, to uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Dohodu, ktorú potvrdili najvyšší predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka, označila za dôležitú, avšak nie definitívnu. Úlohou EÚ teraz je využiť všetky dostupné nástroje, ktoré prispejú k plneniu dohôd z Minska, dodala šéfka európskej diplomacie.

 • Ukrajina môže v nasledujúcich štyroch rokoch čerpať finančnú pomoc v celkovom objeme zhruba 40 mld. USD. Tím MMF sa predtým v Kyjeve dohodol s tamojšou vládou na novom programe v objeme zhruba 17,5 mld. USD, zvyšné zdroje má poskytnúť medzinárodná komunita. Ukrajina sa po roku politickej nestability a ozbrojeného konfliktu na východe krajiny nachádza na pokraji bankrotu. Dohode, ktorú ešte musí potvrdiť vedenie fondu, predchádzal záväzok ukrajinskej vlády k ambicióznym reformám. V ich rámci sa počíta so zvyšovaním cien energií pre domácnosti, s reštrukturalizáciou bánk, transformáciou firiem v štátnom vlastníctve a s protikorupčnými opatreniami.

 • Odborová organizácia Vereinigung Cockpit (VC) zvolala dvojdňový štrajk pilotov nízkonákladového prepravcu Germanwings. Táto značka patrí spoločnosti Lufthansa. Štrajk trvá od stredy 11. februára od 23:00 GMT do piatka 13. februára do 22:59 GMT. V minulom roku piloti, ktorých združuje VC, štrajkovali desaťkrát. Odborová organizácia VC chce dosiahnuť, aby Lufthansa naďalej umožnila odchádzať pilotom do dôchodku vo veku 55 rokov, pričom by poberali 60 percent výšky svojho platu, kým sa im nezačne riadna penzia.

 • Prezident USA Barack Obama požiadal v stredu Kongres, aby formálne schválil použitie vojenskej sily proti militantno-extrémistickej skupine Islamský štát (IŠ), ktorá v roku 2014 ovládla veľké časti Sýrie a Iraku. V prípade schválenia by malo mať oprávnenie na operáciu proti IŠ platnosť tri roky. Obama žiada, aby Kongres formálne potvrdil súčasnú leteckú operáciu v Iraku a Sýrii, o nasadenie pozemných síl zatiaľ nežiada. Obama zákonodarcom povedal, že proti IŠ nesmú Spojené štáty prestať bojovať. "Naša koalícia je v ofenzíve. IŠ je v defenzíve a prehrá," vyhlásil americký prezident.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.