Slovensko nebude usilovať o to, aby zvrátilo rozhodnutie nadnárodných firiem o prepúšťanie zamestnancov pre presun svojich aktivít do Indie, kde sú nižšie náklady na mzdy. Novinárom to povedal minister sociálnych vecí Milan Krajniak. Niektoré centrá podnikových služieb plánujú rušiť pracovné miesta. Napríklad spoločnosť Johnson Controls plánuje oddelenie finančných služieb a účtovníctva presunúť do Indie. ,,Nedokážeme a ani nechceme konkurovať platom, ktoré sú v Indii. Museli by sme znižovať platy našim ľuďom. Pri presune do Indie nemá zmysel intervenovať," povedal Krajniak.

Johnson Controls
Neprehliadnite

Korporácia Johnson Controls potvrdila prepúšťanie. O miesto prídu stovky zamestnancov

Podľa ministra ohrozeným skupinám nezamestnaných, ktorí si nájdu prácu, bude štát ku ich mzde poskytovať príplatok vo výške 122 eur mesačne, čo zhruba zodpovedá desatine priemernej mzdy. Príspevok má motivovať ľudí bez práce, aby nastúpili do nového zamestnania aj v prípade, že ich mzda bude nižšia ako na predchádzajúcej pracovnej pozícii.

Johnson Controls plánuje na Slovensku prepustiť 532 zamestnancov, teda takmer dve pätiny pracovníkov divízie. Niekoľko stoviek pracovných miest v krajine chce zrušiť tiež americká telekomunikačná spoločnosť AT&T, ktorá zo Slovenska poskytuje zákaznícku podporu, správu a rozvoj siete a ďalšie služby. Už skôr ohlásila prepúšťanie v Európe americká spoločnosť IBM, znižovanie stavov by sa malo dotknúť aj Slovenska, kde má firma centrum podnikových služieb.

Urad prace, dvere, nezamestnany
Neprehliadnite

Vlani sa podarilo odvrátiť 72 percent hromadných prepúšťaní, tvrdí Krajniak

Rušenie stoviek pracovných miest v snahe zlepšiť svoju finančnú kondíciu už ohlásili tiež Slovenské pošta a nákladný železničný dopravca ZSSK Cargo. Obe firmy vlastný štát.

Miera nezamestnanosti vlani po prepuknutí koronavírusovej nákazy vystúpila nad hranicu siedmich percent z predchádzajúcich zhruba piatich percent. Výraznejšiemu prepúšťaniu zabránili vládne dotácie na udržanie zamestnanosti a ďalšie podobné programy. Podľa Krajniak štát na tieto opatrenia doteraz vynaložil vyše 843 miliónov eur.

Bezpečnostné opatrenia Slovenskej pošty na Jasovskej ulici v brartislavskej Petržalke počas epidémie koronavírusu vytvárajú každodenne dlhé zástupy čakajúcich ľudí. Potrebné odstupy a skrátené otváracích hodín zapríčinilo, že ľudia čakajú v rade vyše hodiny.
Neprehliadnite

Slovenská pošta bude prepúšťať, zruší stovky nadbytočných pracovných miest

V porovnaní s prvou vlnou pandémie Covidu-19, ktorá Slovensko zasiahla vlani na jar, počas druhej vlny stúpa nezamestnanosť v krajine pomalšie. Krajniak povedal, že tento vývoj súvisí aj so zvýšením dotácií na udržanie pracovných miest vlani na jeseň.