Slovensko musí udržať spoluprácu vo Vyšehradskej skupine (V4). Vyčlenenie krajiny z tohto strategického dialógu je krátkozraké a nezodpovedné. Konštatuje to mimoparlamentná strana Hlas-SD pri príležitosti 30. výročia V4. Stanovisko TASR poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Pri príležitosti dnešného okrúhleho výročia našej spolupráce ma vyrušujú snahy súčasnej moci stať sa hrobárom V4 a vyčleniť Slovensko z tohto strategického dialógu. Považujem to za krátkozraké a nezodpovedné," skonštatoval predseda strany Peter Pellegrini.

Na snímke premiéri krajín V4 zľava Igor Matovič (Slovensko), Mateusz Morawiecki (Poľsko), Viktor Orbán (Maďarsko) a Andrej Babiš (Česko) pózujú na spoločnej fotografii pred stretnutím premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V4 má povesť nie konštruktívneho, ale skôr blokačného partnera, tvrdí analytik

Slovensko si podľa neho pamätá napríklad nezastupiteľnú úlohu Poľska, Maďarska a Česka pri vstupe do európskych a transatlantických štruktúr, keď krajinu jej susedia v jej snažení podporovali. „Rovnako si ako predseda vlády pamätám konštruktívne dialógy s mojimi partnermi, keď sme v kľúčových otázkach koordinovali svoje kroky," poznamenal Pellegrini.

Deklaráciu o úzkej spolupráci pôvodne troch krajín podpísali ČSFR, Poľsko a Maďarsko 15. februára 1991. Po rozdelení ČSFR a vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 sa zoskupenie V3 zmenilo na V4. Zoskupenie V4 spolupracuje v rámci širokého spektra oblastí, ako je bezpečnosť, cezhraničná spolupráca, migračná kríza a v súčasnosti najmä v boji proti pandémii nového koronavírusu.

Poľský prezident Andrzej Duda (v pozadí uprostred) víta prezidentku SR Zuzanu Čaputovú (v pozadí vľavo) počas príchodu na dvojdňový summit prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vo Varšave 9. februára 2021.
Neprehliadnite

Čaputová na summite v Poľsku: Krajiny V4 majú dôvod spolupracovať aj naďalej

Popri intenzívnej spolupráci Vyšehradskej štvorky sa súbežne rozvíjajú úzke kontakty tiež s inými partnermi vo formáte V4 + alebo v rámci Slavkovského formátu. Objavujú sa však aj polemiky o opodstatnenosti tohto neformálneho zoskupenia štyroch stredoeurópskych štátov.