Ministerstvo financií spolu s ministerstvom zdravotníctva rokuje s kubánskou stranou o možnostiach deblokácie kubánskeho dlhu formou dovozu lieku na liečbu diabetickej nohy, potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová. Rokovania nateraz neboli ukončené, preto by bolo predčasné sa vyjadrovať ku konkrétnym otázkam, doplnila. 

Ministerstvo zdravotníctva dalo najskôr vypracovať farmako-ekonomické hodnotenie lieku. Hodnotenie robil tím odborníkov pod vedením Tomáša Tesařa z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Zoltána Kaló z Katedry politiky zdravia a zdravotníckej ekonómie Eötvös Loránd University v Budapešti. Práve na základe tejto analýzy sa začalo uvažovať nad dodávkou lieku v rámci deblokácie kubánskeho dlhu.

Kubánsky liek býva indikovaný spolu s inými konvenčnými liečbami v prípade diabetickej nohy u pacientov s neuropatickými a ischemickými vredmi, v štádiách 3 a 4 Wagnerovej klasifikácie, s oblasťou väčšou ako jeden štvorcový centimeter či na stimuláciu formovania užitočného granulačného tkaniva.