Slovensko by o umožnení neobmedzeného vstupu Čechov, ktorí sú 22 dni po prvej dávke očkovanie proti Covidu-19 malo rozhodnúť budúci týždeň. Na tlačovej konferencii v pražskom Černínskom paláci to povedal minister zahraničia Jakub Kulhánek (ČSSD). Ďalšou prioritou pre uvoľňovanie v cestovaní sú podľa neho obľúbené turistické destinácie Chorvátsko a Grécko.

Od pondelka 26. apríla 2021 od 6.00 h sa predlžuje diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov. Potrebný je negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach. Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Cestovanie do Českej republiky je od pondelka jednoduchšie

Od soboty bude umožnený vstup do Českej republiky osobám, ktoré majú aspoň 22 dní po prvej dávke vakcíny, z Nemecka, Rakúska, Maďarska, Slovinska, Poľska a Slovenska. Za podobných podmienok by mali tieto štáty umožniť vstup osôb očkovaných v Česku, zatiaľ s výnimkou Slovenska, ktoré o podmienkach stále rokuje. Podľa Kulhánka sa rozhodnutie dá očakávať budúci týždeň, má ho skôr za formalitu.

Podobné podmienky je pre českú diplomaciu teraz prioritné vyjednať pre obľúbené destinácie turistov, Kulhánek zmienil Chorvátsko a Grécko. Najmä návrat z Chorvátska do ČR je aktuálne zložitejší, pretože je stále na mape cestovateľov v tmavo červenej kategórii štátov s veľmi vysokou mierou rizika nákazy koronavírusom. Námestník pre riadenie sekcie právnej a konzulárnej Martin Smolek ale hovorí, že od pondelka 24. mája by sa mohlo presunúť do červených štátov.