Slovensko by malo nakúpiť ďalšie dávky monoklonálnych protilátok. Použité majú byť na liečbu pacientov s ochorením covid-19. Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR schválil v stredu vládny kabinet.

MZ SR navrhol uzatvoriť bilaterálnu zmluvu na nákup 60 000 dávok lieku Paxlovid na účel zabezpečenia dostupnosti tohto lieku v čo najkratšom termíne tak, aby bol k dispozícii počas januára, februára a marca budúceho roka.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

S cieľom vykonania efektívnych opatrení na ochranu zdravia a životov obyvateľstva navrhol rezort zdravotníctva uzatvoriť bilaterálnu zmluvu aj na nákup 5 000 kusov lieku Ronapreve na účel zabezpečenia dostupnosti tohto lieku na prelome decembra a januára.

Ministerstvo financií SR bude musieť uvoľniť na zabezpečenie týchto liekov finančné prostriedky.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský  v tejto súvislosti doplnil, že lieky na liečbu ochorenia covid-19 budú stáť približne 55 miliónov eur. Vláda ešte minulý týždeň schválila nákup liekov za 42 miliónov eur.

Šéf rezortu opäť apeloval na ľudí, aby sa proti ochoreniu dali zaočkovať.

Monoklonálne protilátky na liečbu pre pacientov nakazených koronavírusom vyvinula americká farmaceutická spoločnosť Eli Lilly.
Neprehliadnite

Zmes protilátok AstraZeneca chráni pred covidom na viac ako 80 percent