Uviedol to minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR. Ľudia, ktorí chcú zmenšiť množstvo vyhadzovaného odpadu, sa ho podľa ministra neostýchajú spaľovať vo svojich peciach.

Pandémiu využívajú európske mestá na masívnu podporu cyklodopravy. Bratislava tento trend nenasleduje, plánuje len pokračovať v začatých projektoch.
Neprehliadnite

Sadnúť na bicykel, chrániť vzduch a poraziť koronu. Cyklodoprava zažíva v Európe boom

Vláda chce podľa neho pre zlepšenie smogovej situácie v slovenských mestách prostredníctvom inšpektorov životného prostredia kontrolovať to, či ľudia spaľujú vo svojich domoch škodlivý obsah. Deklaruje to aj vo svojom programovom vyhlásení.

Na ministerstve životného prostredia (MŽP) podľa Budaja pripravujú stratégiu na zlepšenie monitorovania kvality ovzdušia, ktorá má byť súčasťou nového zákona o ovzduší. Zahŕňa aj záväzok vybudovať 15 nových monitorovacích staníc. Staníc tak má byť na celom Slovensku spolu 52, čo minister stále považuje za nízke číslo.

„V uplynulých rokoch informačný kanál Ministerstva vnútra SR a verejnoprávne médiá zlepšili informovanosť o smogovej situácii, ale monitoring je stále neúplný a občan k nemu nemá jednoduchý prístup,“ tvrdí J. Budaj.