Najdôležitejšie správy

Situáciu sme sledovali online

21:55 Svetová zdravotnícka organizácia vyjadrila v stredu hlboké znepokojenie v súvislosti s rýchlym nárastom počtu osôb nakazených novým typom koronavírusu a celosvetovým šírením pandémie. „Počet úmrtí sa za uplynulý týždeň viac ako zdvojnásobil... v najbližších dňoch dosiahneme milión potvrdených prípadov a 50-tisíc úmrtí,“ uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus počas tlačovej videokonferencie.

V Južnej Amerike a Karibiku zaznamenali už viac ako 20-tisíc ľudí nakazených ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

20:27 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 509 ľudí.

Provincia Jün-nan na juhozápade Číny zakázala čínskym občanom opustiť krajinu cez viac ako 30 hraničných priechodov a riečnych prístavov, aby zastavila šírenie nového koronavírusu návratom občanov späť do Číny. Výnimku udelili zahraničnej pomoci, technickej pomoci alebo pohotovostným zdravotníckym pracovníkom.

19:08 Bulharsko plánuje predĺžiť stav núdze až do 13. mája v snahe zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu v krajine.

18:27 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom za posledných 24 hodín ďalších 727 ľudí.

18:21 Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia, ktorá bola zastavená 19. marca, s určitosťou neobnoví výrobu do 5. apríla vrátane.

17:58 Na 39 mŕtvych stúpol v stredu počet ľudí, ktorí v ČR podľahli nákaze COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Nakazených je 3 508 osôb.

17:17 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom vo Švajčiarsku stúpol v stredu z utorňajších 16 176 na 17 139. V krajine zaznamenali doteraz 378 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Hranice juhoruskej Čečenskej republiky sa v dôsledku šírenia koronavírusu uzatvárajú. Čečenci, ktorí sú mimo svojej domoviny a chcú sa vrátiť, tak musia urobiť do 5. apríla.

16:50 Pandémia koronavírusu uvrhne do chudoby 8,3 milióna ľudí z arabsky hovoriacich krajín. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Hospodárskej a sociálnej komisie OSN pre západnú Áziu (ESCWA). ESCWA takisto varovala, že v dôsledku pandémiu môžu dva milióny ľudí trpieť podvýživou.

16:32 Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v americkom meste New York neskoro v utorok miestneho času prekonal tisíc. Úrady varujú, že to najhoršie má mesto stále pred sebou.

16:20 Opatrenia, ktoré prijala holandská vláda na obmedzenie šírenia nového koronavírusu, viedli k zníženiu miery infekcie na polovicu oproti stavu pred ich zavedením. Vláda minulý mesiac zatvorila všetky školy, reštaurácie a bary.

16:16 Hnutie Sme rodina by sa pravdepodobne prikláňalo k návrhu blackoutu. Chce si však preštudovať ďalšie podrobnosti, uviedla hovorkyňa hnutia Michaela Jurcová.

15:40 Spoločnosť Jaguar Land Rover neobnoví výrobu vo svojom závode v Nitre skôr ako v období po veľkonočných sviatkoch. Potvrdila to manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová. Automobilka prerušila svoju výrobu od 20. marca.

„V závode pracujú len vybrané tímy zabezpečujúce výrobu vozidla Land Rover Defender a tie, ktoré sú určené na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností,“ skonštatovala.

15:38 Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Británii sa v stredu zvýšil o 563 a dosiahol 2 352. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 dosiahol 29 474, pričom v utorok ich bolo 25 150.

Slovensko má prvú obeť epidémie. Sulík nechce vypnúť Slovensko

Britský premiér Boris Johnson reční pred svojím sídlom na Downing Street 10. Zdroj: Profimedia

15:28 Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 120 na 669. Z tohto počtu 17 ľudí nákaze podľahlo a desať sa uzdravilo.

15:17 Štát bude od piatka (3. 4.) masívne testovať obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít. Na stredajšom tlačovom brífingu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) spoločne s členom ústredného krízového štábu Petrom Pollákom (OĽaNO) a novou splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity Andreou Bučkovou.

15:06 V nadväznosti na predĺženie prerušenia výroby v produkčnej sieti koncernu Volkswagen bude pokračovať dočasné zastavenie výroby v 16. kalendárnom týždni (do 19. apríla 2020) aj vo všetkých troch závodoch Volkswagen Slovakia.

Spoločnosť reaguje predovšetkým na klesajúci dopyt na trhoch s vozidlami a obmedzenia v dodávateľskom reťazci. Presný termín opätovného nábehu výroby bude včas oznámený. Súčasne podnik intenzívne pracuje na opätovnom nábehu produkcie s rozsiahlym balíkom opatrení na ochranu zdravia zamestnancov.

15:02 Včasné opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu už v celej Európe zachránili desaťtisíce životov. Vyplýva to zo štúdie vedcov z King's College v Londýne.

Skúmaním údajov v 11 európskych krajinách vedci dospeli k záveru, že opatrenia ako obmedzenie voľného pohybu či sociálnych kontaktov tam do 31. marca odvrátili 59-tisíc úmrtí.

Štúdia ďalej uvádza, že v Taliansku sa zabránilo 38-tisíc a v Španielsku 16-tisíc úmrtiam - v porovnaní so situáciou, keby neboli v týchto krajinách zavedené žiadne opatrenia.

V prípade Talianska sa tiež spomína, že napriek narastajúcemu tlaku na systém poskytovania zdravotnej starostlivosti krajina táto odvrátila veľkú katastrofu.

14:44 Zdravotnícki pracovníci, ktorí pri výkone svojho povolania ochorejú na nový koronavírus, by mali dostať 100-percentne preplatenú práceneschopnosť (PN). Po rokovaní mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo o tom informovala jeho predsedníčka Jana Cigániková (SaS).

14:25 Svetová meteorologická organizácia (WMO) v stredu upozornila, že pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 začala spomaľovať tok dát, ktoré sú potrebné pre spoľahlivé predpovede počasia.

14:24 Japonský premiér Šinzó Abe v stredu oznámil, že Japonsko zakázalo vstup do krajiny pre cudzincov prichádzajúcich z ďalších 49 štátov a teritórií vrátane celého územia Číny, Južnej Kórey, Kanady, USA a siedmich krajín z oblasti juhovýchodnej Ázie. Celkový počet krajín, pre ktoré platí zákaz vstupu, sa tým zvýšil na 73.

14:13 Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) vyvrátil poplašnú správu o tom, že sa od 6. apríla má obnoviť vyučovací proces na všetkých druhoch škôl. Uviedol to v stredu počas tlačového brífingu. Informácia o obnovení vyučovania v školách sa objavila v stredu na internete.

14:05 Japonský premiér Šinzó Abe v stredu povedal, že jeho krajina nevyhlási v súvislosti s pandémiou koronavírusu také prísne obmedzenia pohybu ako zaviedlo napríklad Francúzsko, kde platí zákaz vychádzania. Š. Abe sa tak vyjadril napriek zvyšujúcemu sa počtu prípadov infekcie v Japonsku.

14:00 Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO), aby do pléna nevnášal politiku a aby sa správal zodpovedne. Reagoval tak na I. Matovičovo vystúpenie v pléne v úvode štvrtej schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorý apeloval na opozíciu, najmä na poslancov Smeru-SD, aby odložili „politické tričká“.

13:45 Francúzska vláda poskytne bezdomovcom 15 miliónov eur vo forme poukážok, ktoré im pomôžu prežiť počas pandémie koronavírusu. Francúzsky minister pre bývanie a miestny rozvoj Julien Denormandie  predstavil tento program v stredu v rozhovore pre francúzske noviny Ouest-France.

13:44 Mesto Bratislava zváži obmedzenie pohybu na verejnosťou obľúbenej Partizánskej lúke v bratislavskom lesoparku, ak bude jej návštevnosť narastať a ľudia sa tam nebudú vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu správať zodpovedne.

13:40 V úvode 4. schôdze Národnej rady (NR) SR o slovo mimoriadne požiadal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Apeloval na opozíciu, najmä na poslancov Smeru-SD, aby sa správali v tejto kríze zodpovedne a odložili „politické tričká“.

Predseda vlády apeloval na poslancov Smeru-SD, aby nesabotovali kroky vlády a aby „nepolitikárčili“. „Teraz je chvíľa, aby sme odložili politiku bokom,“ poznamenal s tým, že ho mrzí prístup Smeru-SD.

Podotkol, že ubližujú nielen vláde, ale predovšetkým svojim voličom a občanom SR. Poslancov zároveň vyzval na príspevok do Fondu vzájomnej pomoci.

Slovensko má prvú obeť epidémie. Sulík nechce vypnúť Slovensko

Predseda vlády SR SR Igor Matovič (OĽaNO) počas prejavu na štvrtej schôdzi Národnej rady (NR) Slovenskej republiky v Bratislave 1. apríla 2020. Zdroj: TASR

13:26 Policajti sa neustále stretávajú s prípadmi nezodpovedných občanov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Informujú o tom na sociálnej sieti.

„Ide najmä o porušenie karantény, otvorenie prevádzky napriek zákazu, porušenie povinnosti nosenia ochranného rúška na verejnosti, ale aj trestné činy v súvislosti s koronavírusom,“ uviedli.

13:25 V utorok belgické úrady zaznamenali ďalších 123 úmrtí na nový druh koronavírusu, čím sa celkový počet obetí nákazy zvýšil na 828 osôb. Uviedla to v stredu tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na údaje federálneho ministerstva zdravotníctva.

Za posledných 24 hodín bolo hospitalizovaných 560 ľudí, kým 436 predošlých pacientov nemocnice opustilo. Celkovo zostáva hospitalizovaných 6 132 ľudí.

13:24 Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS) je zásadne proti experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku. Za takýto experiment označil návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o vypnutí Slovenska, tzv. blackoutu, čiže výnimočnom stave počas niekoľkých týždňov.

Slovensko má prvú obeť epidémie. Sulík nechce vypnúť Slovensko

Zdroj: TASR

13:04 V Iráne za uplynulých 24 hodín pribudlo 138 úmrtí na koronavírus, čím sa ich počet v stredu zvýšil na 3 036. V krajine evidujú 47 593 nakazených.

12:53 Nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 je prítomný v každej maďarskej župe a môže sa objaviť v ktoromkoľvek meste či obci. Vyhlásila to v stredu v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová, podľa ktorej rast počtu nakazených na aktuálnych 525 prebiehal rovnomerne.

Z registrovaných infikovaných nemá 25 percent nijaké príznaky ochorenia, 35 percent má iba mierne symptómy a 17 ľudí musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z nich stav šiestich si vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť, spresnila C. Müllerová.

Z doterajších 20 obetí ochorenia COVID-19 v Maďarsku bolo 12 mužov a osem žien; ich priemerný vek bol 73 rokov. Vedúca ANTSZ však zdôraznila, že už neplatia žiadne výnimky - ochorieť môžu aj mladí ľudia.

12:32 Ruský prezident Vladimir Putin zrejme nepôjde do karantény, aj keď bol nedávno v kontakte s ruským hlavným odborníkom na boj s pandémiou Denisom Procenkom, ktorý mal pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Informoval o tom v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Hovorca predtým podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy uviedol, že V. Putin nemá v úmysle vzdať sa počas epidémie svojho zvyku zdraviť sa s ľuďmi podaním ruky.

12:30 V Španielsku za ostatných 24 hodín zaznamenali 864 ďalších úmrtí spôsobených nákazou novým koronavírusom SARS-CoV-2. V Španielsku evidujú 9 053 obetí a 102 136 potvrdených prípadov nákazy.

Španielsko má po Taliansku druhý najvyšší počet úmrtí na svete. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva však v utorok zároveň uviedlo, že počet nových prípadov infekcie má klesajúci trend.

12:11 Dopravná spoločnosť Wiener Linien (WL), pôsobiaca v rakúskej metropole Viedeň, tvrdí, že nosenie ochranných rúšok či rukavíc a ani dezinfekcia v prostriedkoch verejnej dopravy nie sú potrebné.

WL vo všetkých vozidlách vyvesili plagáty s nadpisom „Prečo nie sú rúška, dezinfekčné prostriedky a rukavice potrebné“. Spoločnosť sa pritom odvoláva na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktoré používanie rúšok pre zdravé obyvateľstvo vo všeobecnosti neodporúčajú.

12:05 Premiér Igor Matovič pripúšťa, že na Slovensku zavedie takzvaný „blackout“. V štáte by tak fungovali len nevyhnutné služby a infraštruktúra. Podľa premiéra je to jedna z možností, ktorú má pred sebou Slovensko. Druhou možnosťou je nechať zavedené súčasné opatrenia, ktoré však môžu trvať niekoľko mesiacov.

Na minimum by sa znížila mobilita ľudí, dodržiavala by sa vojenská disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie. Takýto dočasný stav by podľa neho umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.

11:39 V utorok pribudlo na Slovensku 37 odhalených prípadov koronavírusu. Celkovo sa v utorok vykonalo 877 testov. Na Slovensku je oficiálne nakazených 400 osôb.

Najmladším pozitívne testovaným bol päťročný chlapec v Bratislave, najstaršia bola žena vo veku 87 rokov rovnako v Bratislave.

11:34 Najstarším pacientom, ktorý sa v Indii vyliečil z ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom, je 93-ročný muž. Informovali o tom miestni lekári.

11:10 Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii informoval, že Úrad vlády SR zriadi takzvaný fond vzájomnej pomoci. Do tohto fondu môžu prispievať aj koaliční poslanci, ministri vlády či súkromní podnikatelia.

Premiér zároveň informoval, že sa vzdáva svojho platu. Peniaze bude posielať do fondu vzájomnej pomoci. Prostriedky z tohto fondu bude vláda rozdeľovať tým ľuďom, ktorým nepomôžu ani ekonomické opatrenia vlády.

Slovensko má prvú obeť epidémie. Sulík nechce vypnúť Slovensko

Zdroj: TASR

11:06 Slovenské lekárske fakulty zapájajú do boja proti šíreniu nového koronavírusu svojich študentov i zamestnancov. Nemocniciam často požičiavajú aj svoje zdravotnícke vybavenie.

Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovali analytik Pavol Demeš a lekár Pavel Traubner na základe podkladov získaných od dekanov fakúlt a rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU).

Študenti väčšinou pomáhajú ako dobrovoľníci na informačných linkách, posilňujú oddelenia pri veľkom nápore pacientov alebo zabezpečujú tzv. triáž pri vstupoch do nemocníc. Aktívni sú aj zamestnanci, ktorí sa bežne zdravotníckej praxi nevenujú.

10:57 Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír ozrejmil, ako bude odklad splátok úverov a lízingu vyzerať. Návrh zákona zatiaľ vláda ani parlament neschválili. Odklad splátok by mal byť dostupný úplne každému, bude stačiť ak oň dlžník požiada. Jeho bonitu tento odklad neohrozí.

10:54 Nový koronavírus sa vo vzduchu udrží dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo. Toto zistenie vyplýva z novej štúdie univerzity v americkom štáte Nebraska. Koronavírus podľa nej zostáva vo vzduchu aj po tom, ako infikovaná osoba z daného miesta už odišla.

Americkí vedci objavili v 11 miestnostiach, ktoré skúmali, stopy koronavírusu aj po tom, ako sa v nich infikovaný človek už dlhší čas nenachádzal. Platilo to nielen pre izby v nemocniciach, ale aj pre nemocničné chodby.

Výskumníci preto vychádzajú z toho, že vírus sa vo vzduchu udrží až niekoľko hodín. To však neznamená, že sa človek v takýchto priestoroch koronavírusom automaticky nakazí.

10:06 Viac ako 840-tisíc ľudí na svete je nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 a približne polovicu obyvateľov sveta zasiahli opatrenia vlád, ktoré majú za cieľ spomaliť šírenie tejto nákazy.

Následkom choroby COVID-19, ktorú nový druh koronavírusu spôsobuje, podľahlo vo svete už viac než 40-tisíc ľudí, z čoho viac ako 20-tisíc obetí zaznamenali v Taliansku a Španielsku.

Počet úmrtí narastá a AFP pripomína, že počet obetí v USA dosiahol 4 076, čo je viac ako dvojnásobok počtu 2 010 mŕtvych zaznamenaných v sobotu 28. apríla večer.

9:32 Počet ľudí nakazených koronavírusom v Nemecku sa v stredu zvýšil o 5 453 na 67 366. V krajine pribudlo aj 149 úmrtí, čím ich celkový počet stúpol na 732.

9:26 Austrálska mediálna skupina News Corp spätá s magnátom Rupertom Murdochom v stredu oznámila, že prestane vydávať zhruba 60 regionálnych novín, ktoré dosiaľ vychádzali v štátoch Nový Južný Wales, Viktória, Queensland a Južná Austrália. Periodiká prejdú z tlačenej na výlučne on-line verziu. Dôvodom takéhoto rozhodnutia je pokles objemu reklamy spôsobenej pandémiou koronavírusu.

8:54 V uplynulých 24 hodinách zomreli v Maďarsku štyria starší ľudia nakazení novým druhom koronavírusu, čím počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol na 20. Počet infikovaných vzrástol na 525.

8:53 Rozhodnutie čínskej vlády uzavrieť mesto Wu-chan, kde sa začala celosvetová pandémia ochorenia COVID-19, zrejme zabránilo 700-tisíc novým prípadom nákazy koronavírusom a oddialilo jeho šírenie. Konštatujú to výskumníci z Číny, Spojených štátov a Británie v štúdii, ktorú zverejnil časopis Science.

Slovensko má prvú obeť epidémie. Sulík nechce vypnúť Slovensko

Pracovník v ochrannom odeve dezinfikuje miesto na vlakovej stanici v čínskom meste Wu-chan Zdroj: TASR

8:14 Počet potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Česku sa zvýšil na 3308. V priebehu utorka pribudlo 307 nových prípadov.

8:00 Spoločnosť Kia Motors Slovakia (KMS) obnoví výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 6. apríla. Po Veľkej noci prejde z trojzmennej na dvojzmennú prevádzku, ktorá bude trvať do konca apríla.

7:49 Námestník českého ministra zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula nesúhlasí s pondelkovým vyjadrením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že nosenie rúšok v období šírenia nového koronavírusu nemá zmysel a neodporúča sa. Niektoré vyhlásenia WHO sú podľa Prymulu politicky motivované.

7:45 Celkový počet úmrtí počas pandémie nového koronavírusu v USA prekročil v stredu skoro ráno 4 000, čo je viac ako dvojnásobok počtu spred troch dní.

Americký prezident Donald Trump v utorok miestneho času varoval, že Spojené štáty majú pred sebou veľmi bolestné dva týždne. Krajina totiž zápasí s nárastom ľudí nakazených novým koronavírusom.

7:32 Biely dom zverejnil v utorok predpoklad, že v USA zomrie na pandémiu nového koronavírusu 100-tisíc až 240-tisíc ľudí, ak budú občania plniť súčasné pokyny pre zachovávanie sociálneho odstupu.

Slovensko má prvú obeť epidémie. Sulík nechce vypnúť Slovensko

Americký prezident Donald Trump Zdroj: TASR