Finančná situácia Slovenska je usporiadanejšia než v prípade mnohých krajín Západu, vyhlásil v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió.

Na snímke zľava predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki sa podpisuje do Pamätnej knihy, prizerajú sa predseda vlády SR Igor Matovič, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a predseda vlády ČR Andrej Babiš počas stretnutia premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na zámku Lednice v Českej republike 11. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Premiér Matovič odcestoval do Varšavy na summit premiérov krajín V4

„Maďari si myslia, že na Západe je všetko lepšie. Avšak keď človek trochu viac vidí do vecí, zistí, že napríklad také Slovensko má konsolidovanejšie financie než krajiny Západu, a to aj napriek tomu, že Slovensko prešlo obdobím komunizmu,“ konštatoval Orbán.

Zároveň dodal, že Maďari si iba pomaly začínajú uvedomovať, že perspektíva strednej Európy sa zmenila - „finančné záležitosti máme usporiadanejšie, problémom však je, že sme chudobnejší“.

Premiér podčiarkol, že krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) nesmú doplatiť na bruselské rozhodnutia. Dodal, že debaty v Európe týkajúce sa oživenia ekonomiky po pandémii koronavírusu sú veľmi vyhrotené.

JB 22 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 1. júla 2020. Nemecko sa na pol roka ujme rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré prevezme od Chorvátska. FOTO TASR/AP 
Chancellor Angela Merkel chairs the weekly cabinet meeting in Berlin, Germany, July 1, 2020. The federal cabinet wants to approve the lifting of the EU entry ban for a number of countries. In addition, the cabinet wants to pass a bill that would free over-indebted businesses and co
Neprehliadnite

Lídri EÚ musia ešte v lete dosiahnuť dohodu o fonde obnovy, vyhlásila Merkelová

V súvislosti s aktuálnym nemeckým predsedníctvom v Rade EÚ povedal, že ak sa k Maďarsku bude pristupovať v debatách férovo, tak bude spolupráca s Nemeckom možná.

„Je však ťažké prinútiť spolupracovať vodu s ohňom, lebo napríklad v otázkach migrácie sa nezhodujeme. My chceme problémy riešiť podporou maďarskej rodiny a maďarských detí, pričom Nemci o tom uvažujú inak,“ dodal.

Orbán pripomenul, že v piatok parlament rozhodne o štátnom rozpočte Maďarska na rok 2021, v ktorom z najdôležitejších opatrení vyzdvihol proces obnovy vyplácania 13. mesačného dôchodku a výrazné posilnenie podpory starostlivosti o dieťa.