Gustáv Slamečka sa dnes stal novým ministrom dopravy v úradníckej českej vláde Jana Fischera. Absolvent bystrickej Vysokej školy ekonomickej a držiteľ titulu MBA z Univerzity v Pittsburghu, pracoval šesť rokov v pražskej pobočke holandskej banky ABN Amro. Od mája 2007 bol riaditeľom Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry.

Slamečka nie je jediným Slovákom v novej českej vláde, ktorú dnes vymenoval prezident Václav Klaus. Na Slovensku sa narodil aj Ladislav Miko, nastávajúci minister životného prostredia. Ten má však na rozdiel od G. Slamečku české občianstvo.

Niektorí českí poslanci vidia vo vymenovaní G. Slamečku možné problémy. „Keď by v súvislosti s ním vzniklo nejaké bezpečnostné riziko, české tajné služby by mali problém získať informácie z jeho minulosti,“ vyjadril sa pre denník Lidové noviny poslanec František Bublan z ČSSD.

Nový minister sa už vyjadril, že by chcel požiadať o české občianstvo. Hoci podľa platnej legislatívy to nie je nutné. Členom vlády sa v Českej republike môže stať ktorýkoľvek občan Európskej únie. G. Slamečka, nominant ODS, môže požiadať aj o bezpečnostnú previerku, ak by chcel pracovať s utajovanými materiálmi.

Podľa nového ministra by nemalo nikomu vadiť, že hovorí po slovensky. Ak by tomu tak bolo, je ochotný sa začať učiť po česky.

Bývalý zamestnanec Slovenskej obchodnej inšpekcie žije v Česku už trinásť rokov. G. Slamečka je slobodný, v júni oslávi 50. narodeniny.

Foto na titulke - mdcr.cz