Prvým Slovákom, ktorý získal post podpredsedu Európskeho parlamentu je Michal Šimečka zo strany Progresívne Slovensko. V prvom kole mu na zvolenie chýbalo iba 15 hlasov, no v druhom ich získal 494, čo bolo najviac spomedzi deviatich kandidátov, ktorí sa druhého kola zúčastnili. Je jedným zo 14 podpredsedov Európskeho parlamentu. 

Rovnocenný partner

Podľa Šimečku môže byť Slovensko rovnocenným partnerom väčších členských krajín.

Takáto vysoká pozícia v Európskom parlamente podľa jeho slov potvrdzuje tézu, ktorou sa riadi od vstupu do politiky.

„Odbornosť, poctivá robota a schopnosť spolupracovať sú cestou k tomu, aby Slovensko prosperovalo. A aby bolo úspešné aj medzinárodne, ako rovnocenný partner väčších krajin. Nie je dôvod, aby sme ticho sedeli v kúte,“ uviedol na sociálnej sieti.

Obrana kľúčových hodnôt

„Za seba vám viem sľúbiť, že budem naďalej nielen hlasom Slovenska v Bruseli, ale budem stále prinášať aj európske témy na Slovensko, a bojovať tu doma za záujmy našich občanov. Som presvedčený, že z pozície podpredsedu europarlamentu bude môj hlas na obranu kľúčových hodnôt liberálneho, sociálne spravodlivého a zeleného Slovenska počuť ešte silnejšie,“ dodal europoslanec.

Šimečka je podpredsedom politickej skupiny v EP Renew Europe (Obnovme Európu). Tiež je spravodajcom europarlamentu pre ochranu demokracie a právneho štátu. 

Z frakcie Renew Europe boli zvolené aj ďalšie dve kandidátky, a to Češka Dita Charanzová a Nemka Nicola Beerová. Vo funkcii podpredsedu bude slovenský europoslanec do júla 2024, kedy skončí mandát súčasného europarlamentu.

Ďalšie dôležité správy

Michal Šimečka
Neprehliadnite

Šimečka má našliapnuté na historický úspech, liberáli ho chcú vidieť vo vedení europarlamentu