Slovensko v pondelok kúpilo viac ako štyri milióny dávok vakcín, oznámil to na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič. Ide o vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna. „Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelej populácie,“ povedal premiér. „Mať cieľ zaočkovaných 85 percent ľudí, to by sme boli celkom dobrí a možno by sme boli aj špičkou v Európe," podotkol Matovič. Dodal, že treba držať palce obom vakcinačným firmám, aby stíhali vyrábať vakcíny.

Potvrdil počet 7,4 milióna dávok, ale ľudí treba očkovať dvakrát. „Radšej chceme mať vakcíny navyše a potom nájdeme záujemcov, ktorým ich odpredáme, než nemať dostatok vakcín," vysvetlil premiér. Dodal, že všetky krajiny EÚ kupujú vakcíny za rovnaké ceny. Minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že od februára by mala byť k dispozícii vakcína od firmy AstraZeneca. Táto vakcína však nie je v EÚ schválená. Podľa jeho slov má Slovensko zakontrahovaných 360-tisíc dávok tejto vakcíny.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Dodávky vakcín Pfizer do EÚ sa oneskoria o tri až štyri týždne

 

Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího teší, že vakcinácia sa na Slovensku postupne rozbieha. „Myslíme na to, aby bolo dosť vakcín na preočkovanie," poznamenal. Preočkovávať bude Slovensko vakcínou proti novému koronavírusu na 28. deň po prvej dávke. Podľa jeho slov ide o úplne bezpečný interval, ktorý sa bude používať pri oboch typoch vakcín - od konzorcia Pfizer/BioNTech aj od Moderny.

Avizoval, že budúci týždeň sa v rámci Bratislavy otvoria ďalšie štyri vakcinačné centrá. Ľudí vyzval, aby seniorom pomohli zaregistrovať sa cez formulár dostupný na portáli korona.gov.sk na očkovanie. Prípadne môžu kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Pomôcť im môže aj call centrum. Do vakcinácie sa môžu po novom zapájať aj už aj duchovní, ktorí poskytujú chorým duchovné služby.

Na snímke uprostred predseda vlády SR Igor Matovič, zľava dole minister obrany SR Jaroslav Naď, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO), minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády SR pre ekonomiku Richard Sulík a štátnych tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (všetci SaS) počas 70. rokovania vlády SR v Bratislave 20. januára 2021.
Neprehliadnite

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Komentoval tiež, že v utorok (19. 1.) sa podarilo priniesť na Slovensko 46-tisíc dávok vakcín Comirnaty. Výrobca vakcíny podľa slov šéfa zdravotníctva sľúbil, že sa bude snažiť avizované výpadky doplniť. Najviac by sa to však malo prejaviť budúci týždeň. Zvýšenie dodávok by mohlo byť možné od polovice februára.

Krajčí lekárov tiež vyzval, aby pomohli odľahčiť nemocnice, ktoré sú veľmi preťažené. Poznamenal, že v utorok bolo v slovenských nemocniciach doposiaľ rekordné množstvo pacientov. Všetci pacienti, ktorí prišli do nemocníc, však podľa Krajčího dostali zdravotnú starostlivosť. Minister tiež dodal, že osoby, ktoré prekonali ochorenie Covid-19 s klinickými príznakmi, by mali dostať od lekára potvrdenie o prekonaní choroby aj bez zistenia, či majú v krvi protilátky. Podľa jeho slov by si osoba, ktorá mala pozitívny test na nový koronavírus, ale nemala príznaky, mala urobiť test na protilátky, keďže by mohla prenášať nákazu.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

O očkovanie môžu požiadať aj seniori nad 85 rokov, informoval Krajčí

Matovič tvrdí, že by sa mali pretestovať zmrazené vzorky na nový koronavírus z Trenčína. Malo by sa to spraviť testami, ktoré vyvinul vedec Pavol Čekan. Má sa tam potvrdiť, či 57 percent vzoriek bola už britská mutácia koronavírusu. Ak by sa to potvrdilo, bola by to podľa predsedu vlády dobrá správa. Znamenalo by to, že Slovensko má za sebou vrchol, skonštatoval s tým, že ak sa to nepotvrdí, tak rastová krivka SR ešte len čaká. „Pokiaľ by tu bol tento variant prítomný na jeseň, tak by to len dokresľovalo celu vážnu situáciu, ktorú sme tu mali, a to, že ten lockdown nezabral tak, ako by sme možno čakali," poznamenal minister zdravotníctva.