Podľa TIS ide zároveň o zhoršenie o štyri miesta oproti roku 2015, pretože počet hodnotených krajín sa zvýšil zo 168 na 176 štátov. „Ide o siedme najhoršie umiestnenie z krajín EÚ, keď za nami skončili Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Taliansko, Grécko a ako posledné Bulharsko," konštatuje organizácia.

Ako TIS konštatovala už pri minuloročnom hodnotení, o výraznejšom posune Slovenska v rebríčku korupcie bude rozhodovať najmä výkon moci, nie zmena zákonov.

„Prvý rok tretej vlády Roberta Fica však naznačil, že boj proti korupcii bude pokračovať skôr v deklaratívnej ako skutočnej rovine. Ani v roku 2016 nebol za korupciu odsúdený žiadny vysokopostavený politik či podnikateľ. Naopak, kauza Bašternák, ako aj výpoveď bývalého vyšetrovateľa prípadu Gorila, potvrdili, že rovnosť pred zákonom neplatí pre ľudí blízkych vládnucim politikom," uvádza sa v hodnotiacej správe TIS. Sám minister vnútra Robert Kaliňák podľa organizácie svojimi vyhláseniami a postojmi v oboch prípadoch naštrbil dôveryhodnosť polície.

Silné podozrenia z klientelizmu pri zadávaní zákaziek sprevádzali podľa TIS aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. „Po svedectve Zuzany Hlávkovej a Pavla Szalaia sa týmto whistleblowerom ako i novinárom, ktorí o prípade informovali, dostalo osočovanie a ponižovanie namiesto toho, aby bolo prideľovanie zákaziek verejnosti podrobne vysvetlené. Ministerstvo zahraničných vecí doteraz nezákonne odmieta sprístupniť kľúčové dokumenty, ktoré by podozrenia mohli definitívne potvrdiť či vyvrátiť," uvádza TIS.

Znepokojivým je podľa organizácie aj ľahostajný prístup vlády k jej vlastným protikorupčným opatreniam. „Bola to druhá vláda Roberta Fica, ktorá moderný zákon o ochrane whistleblowerov pred viac než dvoma rokmi sama prijala. No zákon má v praxi minimálne výsledky a už pri prvom väčšom prípade na MZV je nielen ignorovaný, ale poctiví úradníci sú za svoje skutky napádaní," konštatuje TIS s tým, že podobne vláda zanedbáva svoj zámer preverovať efektívnosť veľkých štátnych výdavkov systémom „Hodnota za peniaze". „Obchádza ho pri diskutovaných stámiliónových investíciách do obchvatu Prešova," uvádza organizácia.

Z opatrení prijatých súčasnou vládou TIS pozitívne vníma sprísnenie protischránkového zákona. „Pre jeho vyššiu účinnosť by vláda mala aktívne lobovať za zavedenie registrov vlastníkov firiem aj v ďalších krajinách EÚ. Dobrou správou je aj pokročilá príprava novely infozákona, ktorá má ambíciu zefektívniť a rozšíriť právo občanov na informácie," uvádza TIS.

Podľa rebríčka Transparency International, ktorý reflektuje úroveň vnímania domácich i zahraničných analytikov a manažérov, sú najčistejšími krajinami Dánsko a Nový Zéland (90 bodov). Naopak, najskorumpovanejšími sú Somálsko a Južný Sudán (10, respektíve 11 bodov). V rebríčku vnímania korupcie sa minulý rok zhoršilo 70 krajín a zlepšilo 60 štátov, čo podľa organizácie naznačuje zhoršujúce sa medzinárodné podmienky boja proti korupcii.

Zároveň podľa šéfa celosvetovej Transparency International Josého Ugaza prispieva nedostatočný boj proti korupcii k rastu populistických politikov, ktorí však korupciu tiež nebudú vedieť riešiť.

Vnímanie korupcie v krajinách EÚ
Poradie Krajina Skóre
1. Dánsko 90
3. Fínsko 89
4. Švédsko 88
8. Holandsko 83
10. Nemecko 81
10. Luxembursko 81
10. Spojené kráľovstvo 81
15. Belgicko 77
17. Rakúsko 75
19. Írsko 73
22. Estónsko 70
23. Francúzsko 69
29. Poľsko 62
29. Portugalsko 62
31. Slovinsko 61
38. Litva 59
41. Španielsko 58
44. Lotyšsko 57
47. Cyprus 55
47. Česká republika 55
47. Malta 55
54. Slovensko 51
55. Chorvátsko 49
57. Maďarsko 48
57. Rumunsko 48
60. Taliansko 47
69. Grécko 44
75. Bulharsko 41
Prameň: Transparency International